Мобілізація ухилянтів: Рада розробила механізм екстрадиції українських чоловіків призовного віку

Автор: Марченко Любов

Сотні тисяч військовозобов'язаних українців, рятуючись від мобілізації, виїхали за кордон за фальшивими медичними довідками. Наразі Україна намагається їх звідти повернути. Механізм екстрадиції українських чоловіків уже розроблено. Щоправда, є проблеми з його реалізацією, але Польщею вже розпочато екстрадицію ухилянтів.

Мобілізація ухилянтів: Рада розробила механізм екстрадиції українських чоловіків призовного віку - today.ua

Про те, як діятиме механізм екстрадиції ухилянтів, розповів ініціатор цього процесу нардеп Федір Веніславський.

Для того, щоб домогтися видачі ухилянта Україні, потрібно буде, щоб йому було офіційно висунуто підозру в отриманні фальшивої довідки та незаконному виїзді за кордон. Перевірці насамперед піддаватимуться ті громадяни, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року, отримавши звільнення від призову за медичними показаннями. Як тільки такому чоловікові буде висунута законна підозра, можна буде добиватися його екстрадиції Україні.

"Такий механізм можливий, коли людина купила довідку, коли вона на підставі фальшивих документів незаконно перетнула державний кордон. Тут уже питання до правоохоронних органів, як вони швидко реєструватимуть виробництво, повідомлятимуть про підозру", - заявив Веніславський.

Популярні зараз

У РНБО зробили заяву про переговори з Росією, які завершать війну

Українцям дадуть доплату за понаднормовий стаж

Частині споживачів тарифи на електроенергію підвищують вже з 1 червня: оприлюднено нові цифри

В Україні споживачів штрафуватимуть за несплату комунальних послуг

Мобілізація ухилянтів: Рада розробила механізм екстрадиції українських чоловіків призовного віку

Чому екстрадувати ухилянтів майже неможливо?

Найбільша складність втілення цього процесу полягає в тому, що довести винуватість чоловіка-біженця у підробці документів мають правоохоронні органи тієї країни, до якої він утік. Вони не можуть екстрадувати людину, вина якої не доведена.

Навряд чи правоохоронні органи інших країн цим займатимуться. Якби ще йшлося про десятки людей, то можливо вони би бралися за розслідування. Проте йдеться про сотні тисяч. В одній лише Німеччині кількість можливих українських ухилянтів оцінюють приблизно у 160 тисяч. Ще 80 тисяч, ймовірно, знаходиться у Польщі. Загалом доведеться "просіяти" весь Євросоюз і не тільки його.

Процес також ускладнюється тим, що більшість цих чоловіків перебувають у Європі на напівлегальному становищі. Вони туди в'їхали і "розчинилися" там. До того ж, користуючись вільним пересуванням по ЄС, вони можуть нескінченно переїжджати з однієї країни до іншої. Отже, юристи кажуть, що ідея з екстрадицією – мертвонароджена.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Та водночас, наприклад, Польща вже заявила, що видворила в Україну ділків, які переправляли нелегалів до Європи. Однак це, радше, одиничний випадок, а не системний. Тому навряд чи екстрадиція ухилянтів матиме масовий характер.

Нагадаємо, у Раді зареєстровано законопроект, який відкриває шлях до мобілізації студентів.