У НБУ повідомили, чому термінали не приймають гривні, та що робити з пошкодженими купюрами

Автор: Леся Ловіцька

Термінали в Україні часто не приймають гривні. У НБУ повідомили, як обміняти пошкоджені купюри на нові.

У НБУ повідомили, чому термінали не приймають гривні, та що робити з пошкодженими купюрами - today.ua

Готівка може мати різні ушкодження, тому термінали відмовляються її приймати. Буває, що не проходять банкноти, які вперше потрапляють в обіг після емісії – нові, без дефектів.

Можливі проблеми з купюрами, якщо їх випадково випрали у машинці. Зовні може бути змін, але термінал виявить люмінесценцію паперу. Також можливі надриви та забруднення, які перешкоджають прийому. Такі банкноти касири мають без проблем міняти у банку, без проведення дослідження експертами НБУ. Зазначені випадки не відносяться до тих, в яких потрібно вилучати гроші на дослідження.

Начальник управління організації виробництва та захисту грошей Департаменту грошового обігу НБУ Валерій Строчков повідомив, що робити із сильно пошкодженими купюрами. Банки зобов'язали приймати їх у населення, а потім передавати до НБУ на експертизу.

Популярні зараз

Шмигаль зробив заяву щодо подальшого фінансування пенсій та соцвиплат в Україні

“Податок на Forbes“: доларових мільярдерів хочуть змусити віддати 2% від їхніх статків

В Україні починається масовий перерахунок субсидій: що зміниться

У квітні на виплату пенсій виділено меншу суму коштів, ніж у березні: названо причину скорочення фінансування

Громадяни можуть звертатися не лише до уповноважених банків, а й до підрозділів НБУ, розташованих в обласних центрах (Київ, Одеса, Львів, Хмельницький, Дніпро, Харків). Важливо, щоб збереглося щонайменше 55% банкноти.

При ухваленні рішення про обмін Нацбанк спирається на "Правила визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та оборотних монет національної валюти України". Йдеться про базову інструкцію для обміну пошкодженої гривні. У документі вимагається, щоб заявник надав довідку про пожежу, підтоплення або інший інцидент, внаслідок якого постраждала готівка. Однак є ситуації, коли достатньо заяви з описом причин псування грошей.

Співробітники Національного банку розділяють купюри, що спеклися або склеїлися, і рахують їх. Фахівці не радять робити це самостійно – потрібно принести банкноти у вигляді, в якому їх виявили.

"Тоді, наприклад, ми бачимо з точки зору характеристик пошкодження, що готівка була пошкоджена, коли зберігалася однією групою. У таких випадках, як правило, є шанс відшкодувати людині практично повну суму", - наголосив Валерій Строчков.

У НБУ повідомили, чому термінали не приймають гривні, та що робити з пошкодженими купюрами

За словами експерта, найбільша сума відшкодування становила близько 1,5 мільйона гривень. Цей інцидент стався ще до повномасштабної війни. Готівку перевозили в авто, яке потрапило в ДТП і спалахнуло.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Готівку нам принесли в обгорілих коробках, в яких їх витягли із авто. Банкноти постраждали не лише від вогню, а й від піни з вогнегасника. Ми розділяли купюри десь 15 робочих днів і зрештою обміняли ці гроші. А найменші компенсовані суми - одна і дві гривні", - цитує аналітика ТСН.

Раніше повідомлялося, що НБУ змінив правила обміну валюти у банках.