В Україні доведеться підвищувати податки, щоб не залишитись без армії

Автор: Корнєєв Ігор

Найближчим часом в Україні буде збільшено основні податки. Влада мотивує це тим, що бюджету необхідні додаткові гроші для фінансування армії.

В Україні доведеться підвищувати податки, щоб не залишитись без армії - today.ua

Проблемний український бюджет

Бюджет поточного року від самого початку був розрахований на зниження інтенсивності бойових дій. Проте сталося протилежне. Росіяни навесні влаштували терор українській енергетиці, а також спробували відкрити нову ділянку фронту на Харківщині. Свої спроби встановити контроль над Донецькою та Луганською областями вони також не полишають.

Ще одним важливим фактором, який підкосив національні фінанси, стала затримка надання американської допомоги. Якогось моменту Мінфіну довелося перерозподіляти гроші, і витрачати більше, ніж це планувалося при верстці бюджету.

Уряд уже підрахував, що якщо до кінця року війна не закінчиться, то необхідні додаткові 400 млрд грн надходжень до бюджету. Інакше вже у серпні не можуть розпочатися складнощі із виплатою зарплат українським військовим.

Популярні зараз

Дехто з українців не знає про щомісячну доплату до пенсії 900 гривень: хто може на неї претендувати

Українським сім'ям з дітьми виплатять грошову допомогу до 40 тис. грн: названо умови отримання

Зеленський звернувся до українців: “Ми боремося проти страшного ворога“

Українцям повідомили про скорочення відключень світла: коли очікувати на покращення ситуації

В Україні доведеться підвищувати податки, щоб не залишитись без армії

За перші чотири місяці року було витрачено понад 43% від усіх закладених на оборону коштів. Це понад 577 млрд гривень. Тобто за цей період було витрачено на 10% більше коштів, ніж бюджет міг собі дозволити за третину року. І ця диспропорція, особливо з урахуванням масштабної мобілізації буде тільки збільшуватися.

"Якщо ви візьмете державний бюджет, подивитесь на видатки тих органів, які належать до сфери безпеки та оборони, порівняєте з тим, які ресурси кидає на війну наш ворог, то зрозумієте масштаб проблеми. Але нічого не буду говорити, поки ми не отримаємо пропозиції від Кабінету міністрів", – заявив голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради Данило Гетманцев.

Чи допоможуть гроші союзників?

Здавалося б, союзники виділяють нам десятки мільярдів доларів та євро. Невже це не може вирішити всіх наших бюджетних проблем? Але в тому й річ, що не може, оскільки за українським законодавством зарплати військових та державні військові програми не можуть фінансуватися ззовні. А це сьогодні левова частка видатків бюджету. З рештою статей союзники нам справді допомагають, але на оборонні витрати гроші нам доведеться знайти самим.

На саміті G7 нарешті було ухвалено рішення профінансувати Україну коштом заморожених російських активів. США виділять нам кредит на 50 млрд доларів, який погашатиметься з доходів зі знерухомлених грошей Центробанку РФ.

В Україні доведеться підвищувати податки, щоб не залишитись без армії

Проте, за словами нардепа Ярослава Железняка, ефект від цих грошей Україна відчує лише наступного року.

"Рішення про $50 млрд від G7 рятує нашу ситуацію у 2025-му, але дуже малоймовірно зможе вплинути на проблеми з бюджетом, особливо, що стосується військової частини, цього року", - заявив нардеп.

Чи є рішення, крім підняття податків?

Як не намагався уряд, значна частина української економіки продовжує залишатися у тіні. Це означає, що бюджет недоотримує значних податкових відрахувань. Можна спробувати провести секвестрування бюджету, скоротивши витрати на малозначущі сфери та проєкти. Але скорочувати по суті нічого. Майже всі гроші сьогодні йдуть на:

  • оборону;
  • правоохоронців;
  • охорону здоров'я;
  • освіту;
  • соціальні виплати.

При цьому оборонні витрати становлять 40% бюджету. "Зрізати" з цієї худої тушки, як самі бачите, нічого. Ремонт пошкоджених енергооб'єктів, децентралізація системи енергопостачання, інвестиційні проєкти в інших сферах… це практично повністю фінансується коштом іноземної допомоги.

У кутку стоїть прибитий пилом старий-добрий друкарський верстат, але емісія вирішить частину проблем лише в короткостроковій перспективі. Наслідки ж у вигляді колосального зростання інфляції в цьому разі гарантовані.

Що б там не казав прем'єр

"Ми не обговорювали в уряді питання підвищення податків", - сказав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Ця заява ввела у ступор не лише пересічних громадян та бізнес, які вже давно звикли до думки про те, що доведеться більше зароблених гривень віддавати державі. Колеги глави уряду, які кілька місяців готували громадську думку, були шоковані його заявою.

"Ми самі були, м'яко кажучи, здивовані. У нього питали, чому він так сказав. Він не зміг відповісти. Два місяці готуємо людей до рішення, і тут таке заявляє", - заявило виданню OBOZ джерело в уряді.

ЗМІ повідомляли не лише про те, що податки буде підвищено, а й повідомляли на скільки. Найімовірніше, витік у рамках кампанії з підготовки громадської думки санкціонував сам український уряд.

В Україні доведеться підвищувати податки, щоб не залишитись без армії

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Повідомлялося, що ПДВ може бути підвищено на 2-3%, що має принести до бюджету додаткові 120 млрд грн. Військовий збір можуть збільшити з 1,5% до 5%, і його дія, швидше за все, буде розширена на ФОП. Це дасть бюджету ще 94 млрд грн.

Міністр фінансів Сергій Марченко ці цифри не коментував, заявляючи, що розрахунки наразі не завершені. Також наповненню бюджету має сприяти економічне бронювання. Законопроєкт уже перебуває у Верховній Раді.