Членство України в Євросоюзі багато хто вже розглядає як питання вирішене. Йдеться лише про час можливого приєднання нашої країни до ЄС, а не про сам факт. Однак на шляху до членства в ЄС Україні доведеться пожертвувати провідним сектором своєї економіки - аграрним.
Про це попереджають Україну багато європейських політиків, пише видання Politico.
Входження до складу ЄС багато представників українського бізнесу розглядають, насамперед, як доступ до європейського ринку. А це означає, що українські аграрії також розраховують разом із членством у Євросоюзі отримати собі величезний європейський ринок збуту. Однак усе може виявитися не так.
Ринок ЄС - це вже деяке усталене середовище, де кожен виробник має свою нішу і знає своє місце. Допустити сьогодні на цей ринок такого потужного аграрного гравця як Україна - було би верхом недалекоглядності для європейців.
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Тому навіть зараз, коли Україна переживає один із найважчих моментів своєї історії і гостро потребує підтримки, прагматичні європейці всіма силами намагаються обмежити імпорт української аграрної продукції.
І хоча Україні продовжили термін безмитної торгівлі в ЄС до червня 2025 року, проте вже найближчого вівторка комітет Європарламенту з міжнародної торгівлі має намір схвалити посилення обмежень на українські сільськогосподарські товари. Звісно, всі ці обмеження ухвалюватимуть як тимчасові заходи, проте немає нічого більш постійного, ніж тимчасове.
За словами польського депутата Європарламенту Анджея Галицького, такі обмеження продиктовані турботою ЄС про власних агровиробників. При цьому польський депутат заявляє, що це було його ініціативою, і що запропоновані ним поправки не зачіпають інтересів України, але водночас відстоюють позиції європейських фермерів.
Однак, якщо порівняти внесок фермерів і внесок підприємств харчової промисловості, які зайняті переробкою аграрної продукції, в економіку ЄС, то він непорівнянний. Фермери займають лише малий сегмент економіки, а ось переробні підприємства приносять великий дохід у загальний бюджет. А їм-то якраз українська сировина не стоїть поперек горда, і дуже навіть підходить.
При цьому голова агролобі Українського агробізнес-клубу Алекс Ліссітса каже, що, з одного боку, Європа вимагає від України переходу на європейські норми і правила, а з іншого намагається обмежити український аграрний експорт, причому в такий непростий час для нашої країни. Тобто європейська "солідарність" виявилася вельми хитким поняттям.
Йому опонує Анджей Галицький, який вважає, що його поправки, які обмежують доступ української аграрної продукції на європейський ринок, є прототипом тих правил, які повинна буде прийняти Україна перед вступом до ЄС. Тобто Україна заздалегідь повинна буде знати, в які країни ЄС доступ її продукції буде обмежений, а в які і зовсім закритий. І вона повинна буде беззастережно прийняти ці правила, поступившись інтересами свого аграрного сектора.
Утім, Алекс Ліссітса переконаний, що навіть протекціонізм влади ЄС не врятує дрібних європейських фермерів від таких потужних гравців на ринку, як Україна, Бразилія, та й та сама Росія.
"Польські фермери занадто малі, щоб бути реальними гравцями на світовому ринку зерна, де їм доводиться конкурувати з такими країнами, як Україна, Бразилія або Росія. Їм краще спеціалізуватися на виробництві квітів, фруктів чи овочів. Або навіть марихуани", - заявив Ліссітса в коментарі для Politico.
Нагадаємо, стало відомо, що держава частково оплатить українським фермерам послуги з розмінування земель.