Чи може ФОП продовжувати вести бізнес після мобілізації

Автор: Корнєєв Ігор

В Україні йде наймасштабніша за роки війни хвиля мобілізації, якщо не брати перші дні російського вторгнення. На фронті можуть опинитися і приватні підприємці, перед якими постає питання: як платити податки та зарплату співробітникам та взагалі, чи можна вести бізнес з окопу. У цьому матеріалі ми постараємося відповісти на ці та інші питання.

Чи може ФОП продовжувати вести бізнес після мобілізації - today.ua

Чи можуть ФОП отримати бронь

Фізичні особи-підприємці під час воєнного стану мобілізуються нарівні з іншими категоріями військовозобов'язаних. Громадяни, які працюють на підставах ФОП, на сьогодні не можуть забронювати від призову на військову службу не лише себе, а й своїх працівників. Нагадаємо, великим компаніям така можливість надається.

Єдина можливість отримати броню для ФОП – це виконання державного контракту, який безпосередньо стосується підвищення обороноздатності країни. Скажімо, якщо ваша фірма збирає дрони для армії і у вас на руках є укладений з державою контракт, це є законною підставою для Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) надати вам відстрочку від мобілізації.

Але при цьому, якщо ви робите те саме, ваші дрони потрапляють на фронт і знищують окупантів, але при цьому договори на постачання укладені не з державою, а скажімо з волонтерським фондом, відстрочку не дадуть.

Популярні зараз

Українців попередили про можливий масований обстріл: росіяни зібрали рекордну кількість Ту-95

Укренерго скасувало відключення електрики до 16:00: у деяких регіонах світло буде до 18:00

У ДТЕК звернулися до українців із попередженням про складну зиму: “Розраховуйте на себе“

Названо тариф на електроенергію в Україні з 1 серпня

Чи може ФОП продовжувати вести бізнес після мобілізації

Можливо, згодом це виправлять на законодавчому рівні, але поки що ситуація саме така.

Те саме стосується й економічного бронювання. До Верховної Ради вже внесено законопроєкт щодо можливості бронювати співробітників від армії, сплачуючи щомісячно фіксовану суму. Закон неоднозначний і чи буде він ухвалений поки що незрозуміло. Також не ясно, в якому вигляді він дійде до голосування в парламенті та чи буде в ньому норма, яка дозволяє ФОП бронювати самих себе.

Бізнес з окопу

Це може здатися дивним, але жодних заборон на те, щоб займатися підприємницькою діяльністю після мобілізації в українському законодавстві немає. Головне, щоби це не шкодило інтересам військовій службі. У вільний час підприємець може контролювати робочий процес, вести переговори з клієнтами.

Заборонено поєднувати бізнес-діяльність та службу в армії лише тим ФОП, які після мобілізації стали посадовими особами у якомусь військовому формуванні.

Ліквідувати ФОП закон нікого не зобов'язує. Але це можна зробити, якщо немає жодної можливості керувати справами дистанційно.

Як платити податки та зарплати

У певному сенсі мобілізація навіть йде на руку підприємцю. Зрозуміло, ефективно управляти бізнесом дистанційно – це найскладніше завдання, але як приємний бонус держава надає повну свободу від сплати податків.

Чи може ФОП продовжувати вести бізнес після мобілізації

Після того, як ФОП був мобілізований, йому не потрібно сплачувати ані єдиний податок, ані ПДФО.На додаток, він звільняється від звітності. Однак не забудьте повідомити податкову про зміну свого статусу. Для цього слід подати до фіскальних органів заяву та копію документа, який засвідчує, що ви були зараховані на військову службу (підійде копія військового квитка з відповідним записом або довідка з ТЦК та СП).

Якщо ж через якусь причину відразу після мобілізації ви не змогли це зробити, то закон дає право протягом десяти днів після демобілізації повідомити податкову, що ви були у військах.

А ось від необхідності платити податки та пенсійні відрахування за найманих співробітників держава вас не звільнить. ФОП може уповноважити робити це третю особу, на яку також можна покласти обов'язок із виплати заробітної плати працівникам.

Чи може ФОП продовжувати вести бізнес після мобілізації

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Сплатити всі податки та належні збори за співробітників ФОП необхідно не пізніше 180 днів після мобілізації. Призваним на військову службу підприємцям закон дозволяє розірвати трудові відносини зі співробітниками за власною ініціативою.

Нагадаємо, у Мінцифрі напередодні повідомили, як працюватиме е-бронювання у "Дії".