В Україні дедалі частіше стали призивати до ЗСУ ФОПів. Мобілізація підприємців триває одночасно з мобілізацією решти громадян. Проте під час війни держава пішла на певні поступки мобілізованим ФОП.
Зокрема, мобілізовані підприємці 1 та 2 груп не мусять припиняти реєстрацію своїх підприємств. Та все ж податківці радять їм це зробити, щоби марно їм не нараховували єдиний податок.
Проте, якщо є таке бажання, і є можливість, мобілізовані ФОПи можуть продовжувати підприємницьку діяльність. Причому такий дозвіл стосується, як тих, хто підписав контракт із ЗСУ, так і тих, хто був мобілізований. Обмеження на заняття підприємництвом під час війни мають лише військові посадовці. А підприємцям ніхто не забороняє поєднувати ратну і мирну працю, якщо є така можливість. Головне, щоб це не заважало виконанню військового обов'язку.
Таке роз'яснення дали дві юристки - керуюча партнерка адвокатського об‘єднання "Ганна Іщенко та партнери" Ганна Іщенко та арбітражна керуюча АО "Winner Partners" Юлія Шелест.
Держава пішла назустріч мобілізованим підприємцям, дозволивши їм не лише займатись підприємницькою діяльністю, але й звільнивши їх від податків.
“Мобілізовані ФОП та люди, які займаються незалежною професійною діяльністю, звільнені від оподаткування доходів та єдиного податку, і вони не повинні подавати звітність. Також мобілізовані ФОП звільнені від сплати Єдиного соціального внеску за себе”, – розповіла Юлія Шелест.
Водночас, якщо підприємець має найманих працівників, то за них платити всі необхідні податки усе ж доведеться. Отже ФОП може делегувати свої повноваження іншій особі, яка замість нього вестиме бухгалтерію, нараховуватиме заробітки найманим працівникам, а також сплачуватиме за них податки (ПДФО, військовий збір та ЄСВ).
Нагадаємо, перекази на картки ФОП Нацбанк вирішив обмежити. У НБУ роз'яснили, які саме обмеження діятимуть.