В Україні змінилася ситуація на ринку праці. Підприємства готуються до скорочення персоналу. Також передбачено зміну підходу до розрахунку заробітної плати.
Найближчим часом у нашій країні не очікується різкого збільшення кількості вакансій чи масових звільнень. Проте роботодавці частіше зменшуватимуть штат, ніж розширюватимуть його.
Відповідні дані подано у результатах опитування Нацбанку. Більшість організацій планують залишити чисельність персоналу на колишньому рівні – 71,1%. Звільнення передбачено у 17,6% компаній. Це майже в 1,5 раза більше за тих, хто збирається наймати нових фахівців – 11,3%.
У НБУ зазначили, що респонденти очікують на скорочення на своїх підприємствах.
Єдиною сферою, де розширення штату буде активнішим, ніж скорочення - це торгівля. Однак левова частина компаній не планує жодних змін, там зберігається стабільність – 73,4%.
Нових співробітників візьмуть на роботу 16,1%. Це більш ніж у 1,5 раза перевищує кількість тих, хто звільнятиме людей – 10,5%.
Як зміняться зарплати українців
За даними кадровиків, які провели опитування, більшість українців незадоволена зарплатою – 41% респондентів. Основна проблема під час пошуку роботи – невідповідність запропонованого окладу очікуванням.
Лише 28% українців одержують ту саму зарплату, що й до початку повномасштабної війни. У 72% вона зменшилася чи зросла.
Роботодавці намагаються утримувати баланс мотивації. Деякі їх готуються до впровадження системи чіткої прив'язки зарплати до результату роботи.
Директор з персоналу "Ватаг Груп" Лілія Мелікян зазначив, що це дозволить працівникам впливати на заробітну плату, а бізнесу - контролювати фонд оплати праці.
"Ми постійно аналізуємо ринкові зарплати, щоб тримати руку на пульсі ринкових умов та не допускати недооцінки наших працівників", – наголосила експертка.
Раніше Нацбанк повідомив про масове закриття банків в Україні.