Українцям, які після початку повномасштабної війни залишилися на окупованих територіях, продовжили виплату пенсій на їхні банківські рахунки. А громадян, які отримували кошти через Укрпошту, торкнулися зміни. Річ у тому, що її співробітники втратили технічну можливість доставляти гроші у захоплені регіони.
У громадській організації "Донбас SOS" повідомили, що після 24.02.22 уряд ухвалив постанову, згідно з якою були урегульовані особливості виплати пенсій та грошових допомог в умовах воєнного стану.
Виплата пенсій може здійснюватися на поточні банківські рахунки, а також через національного оператора Укрпошта.
Що стосується пенсіонерів, які отримували гроші на картку, особливих змін для них не відбулося. Кошти продовжують нараховувати, як і раніше. Головне – знімати їх або переводити на інший рахунок.
Укрпошта більше не має можливості доставляти гроші пенсіонерам на окупованій території. Тому було вирішено перераховувати кошти українців, які відкриваються в Ощадбанку за ініціативою ПФУ без тримання від одержувачів заяв щодо відкриття рахунку.
Отож пенсіонерам без їх відома відкрили рахунки в Ощадбанку, на які продовжили нараховувати пенсію.
Однак юристи зазначають, що на практиці ситуація інакша. Щоб отримати виплати, українцям слід звернутися до банку та укласти договір. Якщо українець хоче отримувати свої кошти на інший банківський рахунок, йому треба звернутися до ПФУ з письмовим зверненням та зазначенням реквізитів нового рахунку. На окупованих територіях звернення можливі лише в онлайн-форматі – через електронний портал Пенсійного фонду.
У пенсіонерів немає змоги виїхати з ТОТ через відсутність пунктів пропуску, складну безпекову ситуацію тощо. Багато хто не знав про відкриті рахунки за ініціативою ПФУ та не зверталися до банку за укладенням договору. Важливий момент: якщо українець протягом шести місяців не звертався до ПФУ або банку, гроші з його карткового рахунку повертаються у ПФУ.
Як відновити виплати
Пенсіонери, яким обмежили виплати, можуть їх відновити.
- Слід подати заяву на поновлення виплат пенсії в онлайн-режимі через електронний портал ПФУ.
- Для подання заяви треба авторизуватися на порталі будь-яким доступним способом (за електронний цифровий підпис, з логіном і паролем, або через "Дія.Підпис").
- У заяві слід зазначити реквізити банківського рахунку для зарахування пенсії. Якщо його немає, треба відкрити його дистанційно – у ПриватБанку, "А-Банку", monobank.
- Пенсіонеру треба пройти ідентифікацію особи, щоб ПФУ переконався, що він живий. Це можна зробити онлайн двома способами: авторизуватись на порталі ПФУ з використанням "Дія.Підпис" або через відеоідентифікацію.
Якщо використовується "Дія.Підпис", додатково проходити відеоідентифікацію не потрібно.
Раніше стало відомо, як ПФУ припустився помилки в індексації пенсій та вже поступово повертає українцям гроші.