Українцям масово відмовляють у кредитах на житло

Автор: Марченко Любов

Програма єОселя, що передбачає пільгове іпотечне кредитування, діє в Україні вже понад півтора роки – із жовтня 2022. За цей час у рамках програми було видано 10 тисяч кредитів на загальну суму 15,7 млрд гривень. Однак це лише двадцята частка тих, хто звертався за позикою для придбання житла.

Українцям масово відмовляють у кредитах на житло - today.ua

Чому відбувається такий великий відсів претендентів, пояснили учасники дискусійній панелі Українського будівельного конгресу. 

Програма єОселя – це спільний проект Мінекономіки, Мінцифри та ПрАТ “Укрфінжитло”. За словами керівник дирекції кредитних операцій ПрАТ "Укрфінжитло" Андрія Тарасенка, загалом українцями було оформлено 190 тисяч заявок на участь у програмі єОселя. Однак із цих майже двохсот тисяч лише двадцята частина заявників отримала схвальний відгук і зрештою змогла оформити кредити.

Серед найбільш поширених причин відмови представник "Укрфінжитла" виділяє три основні

Не кожен, хто заявляє про намір взяти іпотеку, насправді реально налаштований її брати. За час роботи програми єОселя загалом було зафіксовано близько 600 тисяч заявок від українців на участь у пільговій іпотеці. Однак лише менше третини з них було оформлено у вигляді заявок та подано на розгляд. Тобто більшість людей заявляють про свою участі у програмі, так би мовити, "за компанію". Насправді ж вони наразі не налаштовані на взяття такого кредиту і, можливо, "дозріють" до цього лише згодом.

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

"Успішно подані заявки ми вважаємо підтвердженим наміром придбати житло саме через єОселю. З одного боку є клієнти, які захотіли подати заявку - це не означає, що вони завтра планують вже купити", - пояснив представник "Укрфінжитло".

Далеко не всім заявникам банк готовий дати гроші в борг. Є люди, які відверто неплатоспроможні, або не в змозі підтвердити свою платоспроможність. Таким громадянам банки відмовляють.

"Є певна категорія ВПО, які читають умови програми і вважають, що якщо вони ВПО, значить, їм повинні видати єОселю. Проте єОоселя - не єВідновлення. Це кредитний продукт, де обов'язковим є рішення банку. Велика кількість заявників отримують негативну відповідь саме в банку", - каже Тарасенко.

Не завжди бажання клієнта отримати житло в тому чи іншому будину співпадає з умовами програми. Адже програма єОселя працює з акредитованими забудовниками. А вони можуть не задовольняти клієнта.

Українцям масово відмовляють у кредитах на житло

"Тут у нас справді є вузьке місце програми. Тому ми всі разом маємо працювати для того, щоб дати пропозицію. Бо дуже багато клієнтів не знаходять квартири", - роз'яснив експерт.

Найчастіше саме банки відмовляють громадянам у пільговій іпотеці  

Погляд банкірів на причини відмови у кредитуванні почасти збігається з причинами, які назвав представник "Укрфінжитла". Але вони можуть загальмувати надання іпотеки ще й з деяких інших причин. Їх перелічила представниця одного з банків-учасників програми:

  • неналежним чином оформлені документи, що подаються;
  • неможливість підтвердити доходи позичальника - коли наявні офіційні доходи не перекривають необхідні платежі за кредитом;
  • наявність у власності потенційного позичальника майна, що унеможливлює його участь в пільговій іпотечній програмі;
  • об’єкт на первинному ринку, в якому громадянин хоче придбати квартиру в кредит, не отримав ані акредитацію від "Укрфінжитла", ані від банку-кредитора.

Українцям масово відмовляють у кредитах на житло

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Отже, хотіти взяти пільговий іпотечний кредит і мати таку можливість – це абсолютно різні речі. Якщо підсумувати, то претендент на успішне отримання кредиту має задовольняти таким критеріям:

  • мати легальну роботу із "білим" доходом, причому не низьким;
  • мати позитивну кредитну історію;
  • готовим бути до ретельних пошуків житла, що задовольняло би і його, і розпорядників програми;
  • не мати у своїй одноосібній власності іншої житлової нерухомості, яка унеможливлює отримання пільгової іпотеки.

Нагадаємо, тим часом у більшості регіонів України ціни на житло продовжують зростати.

Головне