Українців можуть оштрафувати на 5 тис. грн за ігнорування повістки у Viber: юрист дав роз'яснення

Автор: Лобанова Єлизавета

В Україні почастішали випадки отримання повісток призовниками через Viber. Більше того, ТЦК почали виписувати штрафи за ігнорування повісток у месенджері. Адвокат Володимир Крекотень розповів, чи законне таке покарання. 

Українців можуть оштрафувати на 5 тис. грн за ігнорування повістки у Viber: юрист дав роз'яснення - today.ua

Розмір штрафу складає 5100 гривень. Проте правозахисник закликає не панікувати і роз'яснив, як громадяни можуть захистити свої права у суді. Він навів приклад реальної судової справи.

ТЦК відправила повістку через Viber чоловікові, але він не з'явився у вказаний час у потрібному місці. У військкоматі, не перевіривши номер чоловіка і чи справді він отримав повістку, одразу виписали йому штраф у розмірі 5 100 грн.

Коли українець дізнався про дії працівників ТЦК, то одразу подав позов до суду. Дії працівників військкомату були названі незаконними, незважаючи на те, що вони наполягали на своїй правоті. У результаті позивача визнали невинним і штраф анулювали, адже постанова про адміністративне порушення була винесена з порушенням закону. Цю справу закрили.

Популярні зараз

Після війни українці не зможуть виходити на пенсію в 60, - Жолнович

Шмигаль зробив заяву щодо подальшого фінансування пенсій та соцвиплат в Україні

У ПЦУ розставили крапки над “і“ у питаннях жіночого дрес-коду для відвідин церкви

В Україні починається масовий перерахунок субсидій: що зміниться

"Суд навів такі ключові позиції: позивач під час складання щодо його протоколу про адміністративне правопорушення не був присутній і з протоколом його не знайомили. У зв'язку з цим чоловік був позбавлений можливості дати пояснення по суті правопорушення, йому не було роз'яснено його процесуальні права, не було ознайомлено з протоколом та не вручено його копію, що, на думку суду, є суттєвим порушенням прав позивача", – розповів адвокат.

Українців можуть оштрафувати на 5 тис. грн за ігнорування повістки у Viber: юрист дав роз'яснення

Адвокат закликає всіх громадян не боятися захищати свої права в суді. Адже на основі подібних вищезгаданих постанов людей називають ухилянтами та вносять їх персональні дані до баз боржників, що є порушенням цивільних прав.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Повістка, відправлена на електронну пошту або у месенджери за законом не вважається дійсною, адже її видача ніяк не відрегульована у законодавстві. Незрозуміло також, як фіксувати факт прочитання повістки в Viber, адже факт відправки нічого не гарантує. До того ж, у налаштуваннях меседжера можна приховати доступ до сповіщень про перегляд, і тоді працівники ТЦК ніяк не доведуть, що ї повістка переглянута, але проігнорована. Таким чином, розраховувати на те, що відправка повісток через месенджер збільшить кількість мобілізованих особливо не варто. Ця ініціатива хіба що вплине на особливо законослухняних громадян, які отримавши електронну повістку добровільно підуть до військкомату.

Раніше юристи назвали три причини, коли можна не йти у військкомат по повістці.