Today.ua

Українці отримують завищені суми у платіжках за електроенергію: названо причину

Українці одержують завищені суми у платіжках за комуналку, зокрема за електроенергію. Стало відомо, у чому причина, а також як запобігти неправильним нарахуванням.

Деякі побутові споживачі не користуються світлом, тому що не мешкають за адресою своєї реєстрації. Однак і вони одержують платіжки. Цифри часто не відповідають дійсності. Комунальники пояснюють це відсутністю актуальних даних. Якщо українець не передав показники, то йому можуть нарахувати середній обсяг споживання за місяць.

Постачальники електрики запевняють, що при своєчасній передачі показань лічильників, навіть тих, що не змінюються, проблем бути не повинно. Однак стало відомо, що деякі компанії мають право проводити нарахування за власною формулою. У таких ситуаціях клієнтам доводиться звертатися за допомогою до контролюючих органів та судів.

За 2023 рік до НКРЕКП споживачі послуг електроенергії направили 12 556 звернень. За даними на 14 лютого 2024 року їх було вже 1259. У Нацкомісії вгамували, що більшість скарг надійшли від фізосіб через борги за світло та порядок проведення розрахунків.

Адвокат бюро "Івана Хомича" Олена Воронкова повідомили, що за 2023 рік у Єдиному держреєстрі судових рішень розмістили близько 4000 затверджених рішень щодо користувачів та компанії групи ДПЕК у Києві та областях. Найпоширеніша причина судових розглядів – невідповідність рахунків показникам споживання. Судові суперечки нерідко ініціювали самі енергетичні компанії.

Як уникнути заборгованості

В енергокомпаніях закликали українців вчасно передавати свідчення лічильників. Це потрібно зробити протягом двох останніх днів у місяці та трьох днів наступного місяця. В іншому випадку нарахування здійснюється за середньодобовим споживанням. Його розраховують з урахуванням обсягу за аналогічний період року.

У ДТЕК "Київські електромережі" звернулися до українців, чиї будинки виявилися зруйнованими внаслідок війни. Їм порадили:

В енергокомпанії Yasno звернулися до українців, які не мешкають у будинку чи квартирі. Їм потрібно:

Юрист Олена Воронкова зазначила, що споживачам зазвичай вдається оскаржити борг за світло та покрити судові витрати – за винятком судового збору. Можна також стягнути моральну шкоду.

Раніше було названо тарифи на електроенергію, які діють в Україні та європейських країнах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ