Названо тарифи на електроенергію в Україні та Європі: детальний аналітичний аналіз

Автор: Евгений Шведов

Україна пройшла другий непростий опалювальний сезон. Для Європи він також був нелегким. Воєнні дії та політичні заходи значно вплинули на ціни, зокрема на енергоносії. Порівняємо наші тарифи на електроенергію з європейськими.

Названо тарифи на електроенергію в Україні та Європі: детальний аналітичний аналіз - today.ua

Today.ua проаналізував – скільки зараз коштує електроенергія для побутових споживачів в країнах Європи в порівнянні з Україною, як змінювалися ціни та від чого це залежить.

Яка вартість 1кВт⋅год в Європі

Ми використали дані по Європі станом на 1 півріччя 2023 року (це найсвіжіші дані Євростату), а для України взяли ціну, встановлену з 1 червня 2023 – саме тоді тариф на електрику було підвищено нашим урядом з 1,68 до 2,64 грн/кВт-год. Але навіть попри це Україна – вгорі списку країн із найдешевшою електроенергією.

Названо тарифи на електроенергію в Україні та Європі: детальний аналітичний аналіз

Популярні зараз

Daewoo Lanos наступного покоління із пакетом S-Line показали в Україні

Як вчинять з ухилянтами від мобілізації, які не оновлять свої облікові дані: послідовність дій ТЦК

Росія обирає напрямок для нового наступу: в ISW назвали варіанти

В Україні розпочато формування жіночого військового підрозділу

У розрахунках дані наведені для домогосподарств зі споживанням до 1001 кВт-год на місяць.  

Середня ціна в ЄС у першій половині 2023 року становила 0,29 євро за кВт-год.

Якщо порівнювати фактичні дані, то найдорожчими з погляду оплати за електроенергію зараз у Європі є Нідерланди, Ірландія та Італія – там треба платити у 2-2,5 раза дорожче, ніж в середньому по Європі. Найдешевші – Туреччина, Угорщина і Грузія. І на цій же сходинці – Україна. Тут електроенергія в п'ять разів дешевша, ніж середньоєвропейська ціна. 

За даними Євростату, з року в рік загальні ціни зросли в більшості країн-членів ЄС, за винятком п'яти. Найбільше зростання спостерігалося в Нідерландах (953,2%), у Литві (87,8%) та Румунії (77,3%). До такого зростання призвели витрати на енергоносії та постачання, а також скорочення субсидій і пільг.

Іспанія (-40,6%) і Данія (-16,3%) були двома країнами ЄС, які зафіксували найбільше зниження.

Як змінювалися тарифи на електроенергію упродовж 5 років

Щоб порівняти, як змінювалися ціни на електроенергію за останні 5 років, ми взяли три країни з найвищою ціною, три з найнижчою, та трьох наших сусідів.

Названо тарифи на електроенергію в Україні та Європі: детальний аналітичний аналіз

Як видно з графіка – у "найдорожчих країнах" електроенергія і дорожчала найбільше – фактично вдвічі за п'ять років. Такий самий показник у сусідньої Молдови. 

В іншого нашого сусіда – Польщі – ціна на електрику за останні 5 років майже не змінилася, коливання на рівні одного євроцента.

У країнах з найнижчою ціною подорожчання електроенергії відбулося лише в Грузії – вдвічі, та Україні – в півтора раза. А в Угорщині та Туреччині електрика навіть подешевшала на 2-3 євроценти. 

Загалом зміни у цінах пов'язані з загальноєвропейською енергетичною кризою, якій сприяла в тому числі й війна РФ проти України – через подорожчання енергоносіїв та ускладнення постачання, а також рівень податків.

Ціна на електрику у Європі та податки

Податки мають значний вплив на ціну електроенергії в ЄС. Ціна без податків практично трималася на рівні інфляції, становила 0,13 євро за кВт-год і лишалася стабільною між 2016 і 2020 роками.

Проте в 2022 році ціна без податків різко зросла, а в першій половині 2023 року трохи знизилася, склавши 0,23 євро за кВт-год. Однак з урахуванням податків ціна для домогосподарств зросла до 0,29 євро за кВт-год – більше, ніж вдвічі.

Частка податків у загальній ціні електроенергії зросла майже на 10 відсотків – з 31,2% у 2008 році до 41,0% у 2019 році. У 2022 році знизилася до 15,5%, але знову зросла до 19,2% у 2023 році.

Через різкий стрибок цін ЄС впровадив заходи зі зменшення витрат на електроенергію для домогосподарств – зниження податків та субсидування, чим дещо стримував зростання цін. Але в 2023 році ці заходи було скорочено. Як наслідок – ріст цін.

В 13 разів дешевше

Порівняємо, скільки приблизно доведеться платити за електрику в Україні та в європейських країнах. Візьмемо верхню межу споживання – 1000 кВт-год на місяць. Хоча зазвичай домогосподарство витрачає менше, якщо електрика не використовується для опалення житла.

Тож в Україні таке споживання обійдеться у близько 60 євро (2480 грн). У Польщі більш ніж удвічі дорожче – 130 євро (5750 грн). А у Нідерландах – 790 євро (32660 грн), або  в 13 разів дорожче, ніж в Україні.

Однак якщо використовувати електрику для опалення – її знадобиться більше. Тоді різниця буде інакшою, тому що є один нюанс.

Чим більше, тим дешевше

У частині країн Європи діє правило – чим більше споживаєш, тим менша ціна одного кВт-год. Для прикладу – наводимо дані по тій самій вибірці країн, що і для порівняння динаміки за останні 5 років.

Названо тарифи на електроенергію в Україні та Європі: детальний аналітичний аналіз

У Нідерландах ціна для споживачів від 2500 до 5000 кВт-год майже вдвічі нижча, ніж для тих, хто споживає до 1000. В Італії – теж майже вполовину дешевше.

Втім, у країнах із найнижчою вартістю електрики все навпаки – там для споживачів із вищим рівнем споживання і ціна вища. В Україні було так само до 2021 року, коли постановою Кабміну була встановлена фіксована ціна на електроенергію незалежно від обсягу споживання.

Порахуємо, яка буде різниця у вартості електроенергії при вищому рівні споживання. Припустимо, домогосподарство використовує 2600 кВт-год на місяць. В Україні за такий обсяг треба заплатити 156 євро (6450 грн). У Польщі – 234 євро (9675 грн), або на 33% більше, ніж в Україні (проти 54% при споживанні 1000 кВт-год). У Нідерландах – 1144 євро (47300 грн) – в 7 разів дорожче, ніж в Україні, але вже не в 13 разів.

Також в Україні є механізм нічного тарифу завдяки встановленню двох або трьох зонного лічильника, зокрема, для опалення помешкання електроенергією. Використана вночі енергія тарифікується вдвічі дешевше. Якщо припустити, що з 2600 кВт-год на опалення вночі були використані 2000, тоді вартість електроенергії за місяць складе: 600 х 0,06+2000 х 0,03=36+60=96 євро (3970 грн). Це в 1,6 раза менше, ніж без використання нічного тарифу.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

У підсумку – українцям поки що немає причини нарікати на дорожнечу електроенергії. Навіть якщо вона у нас подорожчає удвічі – все одно буде однією з найдешевших у Європі. Інша справа – рівень доходів українців, зовсім не однаковий з європейськими. Але це вже тема для іншої аналітики.

Раніше стало відомо, що тарифи на електроенергію в Україні обовлять з 1 квітня 2024 року.