Today.ua

Українських біженців у Польщі попередили про важливі зміни з 1 липня

У Польщі з наступного місяця набувають чинності зміни до спецзакону "Про допомогу громадянам України". Стало відомо, про що саме слід знати нашим співвітчизникам.

Громадяни зі статусом PESEL UKR зможуть отримати Кarta pobytu CUKR. Це спеціальна посвідка на проживання терміном на три роки. З 1 липня українці, які через повномасштабну війну переїхали до Польщі, зможуть легалізуватися у цій державі трьома способами:

Нова карта доступна українцям, які відповідають наступним критеріям:

Адвокат Олександр Пестриков зазначив, що якщо українці втратили PESEL UKR не зі своєї вини, є то поправка передбачає можливість відновлення номера PESEL UKR з дати його втрати. У такому разі збережеться безперервність періоду, коли особа володіє UKR PESEL.

Якщо статус PESEL UKR змінюється на CUKR, українець втрачає право користуватися безкоштовними медичними послугами. Якщо біженець влаштується на роботу, отримує доступ до послуг Національною Фонду здоров'я. Але основою буде медичне страхування, яке вираховується із заробітної плати, а не спеціальне право, передбачене для громадян.

Біженці, які отримали статус PESEL UKR на підставі внутрішнього українського паспорта, закордонного паспорта або посвідчення особи з простроченим терміном дії, мають отримати новий закордонний паспорт та оновити інформацію про себе у відповідній установі, пред’явивши дійсні документи.

Власники CUKR матимуть право виїхати з Польщі не довше ніж на шість місяців без втрати карти.

Заяву на отримання CUKR можна подати лише через електронну систему Управління у справах іноземців. Карта вказуватиме, що її власник раніше знаходився під тимчасовим захистом – мав PESEL UKR.

У новій карті не буде даних про місце реєстрації чи проживання. Вона дасть право власнику три роки працювати у Польщі без отримання додаткового дозволу.

Якщо українець матиме CUKR, не треба буде повідомляти службу зайнятості про його працевлаштування. Але власник зобов’язаний протягом 15 днів повідомити воєводі про зміну адреси проживання.

Раніше повідомлялося, що у Польщі запровадили обмеження на роботу чоловіків з України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ