Міністерство освіти та науки України (МОН) проводить реформу, спрямовану на ефективнішу підготовку старшокласників з урахуванням їх переваг. Планується надати школярам самим обирати предмети, на які робитиметься основна ставка в освітньому процесі.
Фактично йдеться про професійне орієнтування, щоб випускники старших класів були краще підготовлені до вступу до вишів на ті спеціальності, з якими хочуть пов'язати своє життя.
У МОН повідомили, що 25 шкіл по всій Україні вже стали пілотними ліцеями для впровадження такого підходу у 10-12-х класах. Незабаром до них приєднаються ще п'ять закладів середньої освіти.
Дані школи самі розроблятимуть стратегію розвитку освітнього процесу, а курси для старшокласників формуватимуться з урахуванням їхніх побажань та устремлінь.
"Педагогів ліцеїв-амбасадорів залучатимуть до розроблення курсів за вибором. Адже очікується, що з кожним класом учнівство матиме все більше впливу на вибір, що вивчати (згідно з проєктом Державного стандарту профільної середньої освіти, в 11 класі це 50% навчального часу). Курси за вибором будуть викладати як для поглиблення профілю навчання, який обрав учень / учениця, так і для загального розвитку", - повідомило Міністерство освіти.
У період із червня до листопаду поточного року буде розроблено 3-річну стратегію розвитку даних навчальних закладів. Наприкінці року буде проведено опитування вчителів, яке дозволить визначити їхню готовність створювати курси на вибір.
З січня до травня 2025 року будуть розроблені конкретні програми та розпочнеться їхнє впровадження у навчальних закладах, які обрані як пілотні.
"Результати пілотування варто очікувати у 2026–2027 роках. А з 2027-го в Україні повноцінно запрацює мережа академічних ліцеїв, які пропонуватимуть учнівству вибір профілів, предметів та інтегрованих курсів та інтенсивно працюватимуть над профорієнтацією", - повідомили чиновники від освіти.
Нагадаємо, в умовах постійних відключень електроенергії в українських школах цього навчального року планують запроваджувати нові формати навчання. Очікується, що заняття розпочинатимуться пізніше.