Пенсіонери виграли у держави суди на загальну суму 66 млрд грн. Вони добилися перерахунку пенсій, що й спровокувало колосальну заборгованість.
Більш ніж половину виграних позовів (57%) подали колишні військові та співробітники силових органів. Для цих категорій громадян діє спеціальне законодавство, яке прив'язує їх пенсії до поточного розміру зарплат.
Трохи більш як чверть загальної суми заборгованості – виплати ліквідаторам чорнобильської катастрофи.
Перша заступник міністра соціальної політики України Дарина Марчак зазначила, що для пенсійної системи України ситуація, що склалася з боргами, може мати найсерйозніші наслідки.
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
"Проблема заборгованості за судовими рішеннями сьогодні є дуже великою. Я б сказала, що це такий "дамоклів меч" над пенсійною системою. У нас наразі заборгованість за судовими рішеннями в пенсійній системі становить 66 мільярдів гривень. І цей обсяг дуже стрімко зростає", - заявила Марчак.
Вона зазначила, щодо поточних пенсій держава не має заборгованості перед громадянами. Борг у 66 млрд гривень виник через те, що пенсійне законодавство України надто складне. Воно "розкидане за більш як десятком законів", тому юристам нескладно знайти лазівки, щоб добитися перерахунку пенсій своїх клієнтів – іноді за 5-10 років.
Дарина Марчак зазначає, що держава не може погасити заборгованість, що утворилася. Минулого року на ці цілі було виділено 360 млн гривень, а зазвичай ця сума не перевищує 100 млн грн.
Зазначимо, що лише за останні пів року заборгованість держави пенсіонерам збільшилася на 16 млрд гривень. Ще у серпні 2023 року вона становила 50 млрд.
Нагадаємо, 1 березня в Україні було проведено індексацію пенсій. Загальна кількість пенсіонерів, яким підвищили пенсії, склала 10,5 мільйона осіб.