В Україні незабаром закінчиться опалювальний сезон, і вже традиційно літній сезон починається для українців з підвищення тарифів на комуналку. Стало відомо, яким буде тариф на електроенергію з 1 квітня.
Вартість електрики для населення з 1 квітня залишатиметься незмінною. У Міненерго пообіцяли, що тарифи на енергоносії поки не чіпатимуть. Принаймні, до завершення опалювального сезону.
Отже, тариф на електроенергію для населення у квітні збережеться на теперішньому рівні - 2,64 грн/кВт-год. Навіть більше, в уряді заявили, що наразі не розглядається питання щодо підвищення вартості електроенергії для населення.
Втім, не виключено, що його, таки, змушені будуть розглянути. Адже ринкова вартість електроенергії значно вища, ніж платить населення. До того, в секторі електроенергетики заплановані великі видатки.
Треба відновлювати пошкоджену енергосистему
Енергосистема далеко не повністю відновлена після минулорічних ракетних атак. Цьогоріч Україні майже вистачило власної електроенергії, щоби пройти зиму. Лише в окремі найхолодніші дні доводилося імпортувати електроенергію.
Але й цьогорічне споживання було значно меншим, ніж до війни. Адже зараз, принаймні, 6 мільйонів українських біженців перебувають за кордоном. Крім того, внаслідок війни розтрощено або залишилось у зоні тимчасової окупації чимало потужних підприємств, які споживали багато електроенергії. Через це зараз в Україні енергоспоживання значно нижче, ніж було до війни. Однак повоєнне відродження країни потребуватиме чимало додаткових енергоресурсів. Отже, енергосистему треба буде відновити повністю, а попутно й модернізувати. Усе це потребуватиме грошей.
Великі гроші також знадобляться на побудову нових атомних енергоблоків
Україна, разом із рештою європейських країн, взяла курс на декарбонізацію енергетики. А отже, теплові електростанції, які працюють на вугіллі, поступово відходитимуть у минуле. Замінити їх лише вітровими та сонячними електростанціями не вдасться. Їхня потужність не настільки велика, щоб задовольнити попит в електроенергії.
Зараз уже чимало європейських країн бере курс на відродження атомної енергетики. Україна також будуватиме додаткові енергоблоки на Хмельницькій АЕС. Звісно, це потребуватиме десятків мільярдів додаткових коштів.
Взяти ці гроші немає де. Брати кредити під нове будівництво – не варіант. Адже через війну Україна і так вже у боргах, немов у шовках. Отже тарифи на енергоресурси будуть підвищувати. Це процес неминучий. Питання – не в самому факті, а в датах, з яких вони почнуть зростати.
Нагадаємо, у Нацбанку Україні вважають, що тарифи на комунальні послуги почнуть підвищувати зразу після скасування мораторію на них. Однак на вартість світла мораторію немає. І через це тариф на електроенергію можуть підвищити вже цьогоріч після завершення опалювального сезону.