Світовий банк підвищив рейтинг України за рівнем доходів на душу населення. Україна потрапила в категорію країн із доходами, вищими за середні. Причому таке сталося вперше за всю історію нашої незалежної держави.
Це стало відомо з опублікованого рейтингу країн за подушним доходом населення.
Цей рейтинг щорічно визначається на основі даних за попередній рік. Тобто оприлюднені результати свідчать, що Україні вдалося у 2023 році досягти найвищого за всю свою історію ВНД (валового національного доходу) на душу населення. Отже, за підсумками минулого року національний дохід із розрахунку на одного українця вперше перевищив 5000 доларів. За 2023 рік він вийшов на рівні 5070 доларів США, тоді як у 2022 становив лише 4280 доларів.
Чим пояснює таке раптове зростання ВНД на душу населення Світовий банк?
У роз’ясненні Світового банку йдеться, що після катастрофічного падіння у 2022 році українська економіка у 2023 році почала зростати. Звісно, надолужити за рік те, що було втрачено, не вдалося. Та водночас в Україні дуже відчутно скоротилась кількість населення. А крім того, зросли ціни на товари та послуги, вироблені вітчизняними підприємствами. Отже досягнутий ВНП, розподілений на меншу кількість населення, і дав такий результат.
На які категорії за рейтингом доходів Світовий банк поділяє країни?
Взагалі у класифікації Світового банку є чотири категорії країн за подушним рівнем ВНП:
- країни з низькими доходами;
- країни з доходами, нижчими з середні;
- країни з доходами, вищими за середні (сюди якраз увійшла Україна);
- країни з високими доходами.
Досі Україна посідала місця у таких категоріях:
- 1991 - 1998 із доходами нижче середнього;
- 1998 - 2001 із низькими доходами;
- 2002 - 2022 із доходами нижче середнього.
Нардеп Данило Гетманцев прокоментував цю ситуацію
Очільник податкового комітету ВР вважає рейтинг Світового банку цілком об'єктивним. Він каже, що такий перехід до групи країн із доходами, вищими за середні, цілком закономірний. Адже наша країн рухається до Євросоюзу. А отже, ВНД на душу населення у нас має зростати. Ті країни, які перед нами проходили цей шлях до ЄС, також рухались у такому руслі.
Між іншим, Росія у тому ж рейтингу за 2023 рік увійшла до групи країн із високими доходами населення. Але це зовсім не означає, що країна-агресор вже "однією ногою" у Євросоюзі.
Хто би міг подумати, що саме під час війни українці стануть значно багатшими, ніж були до того упродовж трьох попередніх десятиліть…
Нагадаємо, людство стоїть на порозі запровадження безумовного базового доходу. Втім, у цієї ідеї вистачає і прибічників, і скептиків.