Людство стоїть на порозі впровадження безумовного базового доходу: що це означає, і чи буде він доступний українцям

Автор: Марченко Любов

Штучний інтелект дедалі активніше впроваджується в усі сфери життя. Через це багато людей уже втратили роботу, проте ще більше втратять її найближчим майбутнім. При цьому знайти роботу буде дедалі важче, що поставить частину людства на межу виживання. Через це в багатьох країнах уже думають про заснування безумовного базового доходу.

Людство стоїть на порозі впровадження безумовного базового доходу: що це означає, і чи буде він доступний українцям - today.ua

Одним з активних прибічників такої ідеї вважається професор Джеффрі Гінтон, який стояв біля витоків створення ШІ, і якого через це називають "хрещеним батьком штучного інтелекту".

Джеффрі Гінтон вважає, що незабаром використання ШІ в багатьох сферах виробництва та економіки стане критичним. Дедалі більше людей втрачатимуть роботу через повсюдне впровадження алгоритмів на основі штучного інтелекту.

Звичайно, впровадження ШІ дасть змогу підвищити продуктивність і якість праці. Відповідно, це призведе до зростання доходів. Однак, на думку Джеффрі Хінтона, це аж ніяк не полегшить життя людям, які втратили роботу. Адже левову частку доходів привласнюватимуть господарі підприємств. Ну і трохи ділитимуться з тими працівниками, без яких підприємству ніяк не обійтися. Але при цьому більшість громадян не отримають від цього жодної копійки.

Популярні зараз

Трамп назвав Зеленському причини, через які Путін розпочав війну з Україною

Одна з країн Європи різко скоротить соціальну допомогу українським біженцям

Екс-держсекретар США озвучив “мирний план“ Трампа у разі перемоги на виборах

Бухгалтерська помилка: Пентагон знайшов додаткові 2 млрд доларів для України

Тому учений вважає за доцільне запровадження безумовного базового доходу - мінімального грошового забезпечення для кожної людини, що дало б їй змогу фізично вижити у цьому непростому світі. Маючи можливість не дбати щодня про хліб насущний, людина зможе приділити час і сили для свого розвитку, щоби потім зрештою свою нішу в економіці.

Людство стоїть на порозі впровадження безумовного базового доходу: що це означає, і чи буде він доступний українцям

"Зі мною консультувалися люди на Даунінг-стріт, і я сказав їм, що універсальний базовий дохід - це хороша ідея", - поділився Гінтон.

У цієї ідеї знайшлося чимало критиків

Насамперед кажуть, що впровадження такого доходу - це вельми витратний процес, який потребуватиме від держави чимало коштів та інших ресурсів. При цьому критики не впевнені, що це реально дасть вигоди суспільству, оскільки ціни на все можуть зрости вже з урахуванням базового доходу. Загалом, адміністрування цієї ідеї потребує дуже великого ресурсу.

Дехто переконаний, що не можна розглядати ШІ як причину втрати роботи занадто прямолінійно. Наприклад, як вважає генеральний директор Code.org Хаді Партові, людей позбавлятимуть роботи не алгоритми зі ШІ, а їхні конкуренти, які вміють добре користуватися послугами ШІ. Утім, це проблеми не усуває.

Що в Україні: чи можливий у нас безумовний базовий дохід?

Розмови про заснування такого доходу велися в Україні ще до війни. Причому на найвищому рівні. Великим ентузіастом і прихильником такого доходу був на світанку свого президентства Володимир Зеленський.

Згодом цю ідею підхопили чиновники. Так, уже в розпал війни, у жовтні минулого року з такою ідеєю виступила глава Мінсоцполітики Оксана Жолнович. На думку чиновниці, заснування такого доходу вирішить одразу кілька проблем:

  • дасть людям мінімальні кошти на проживання;
  • дасть змогу відмовитися від величезної безлічі соціальних виплат, які реально не покращують життя громадян, а лише потребують величезного чиновницького ресурсу для їхнього адміністрування;
  • дасть поштовх до підвищення освітнього рівня населення;
  • запустить процес підвищення народжуваності, оскільки люди не боятимуться, що їм елементарно не буде чим прогодувати дітей.

Людство стоїть на порозі впровадження безумовного базового доходу: що це означає, і чи буде він доступний українцям

Звідки візьмуться гроші?

Тут постає єдине питання: звідки візьмуться кошти на це, безумовно, благородне нововведення? Зараз у бюджеті немає грошей навіть на мізерну соціалку громадянам. Усі питання вирішуються за рахунок партнерської допомоги. Закінчиться війна - не стане і її.

Звісно, можна було б згадати ідею, яку свого часу активно просував ще, будучи кандидатом у президенти, Віктор Ющенко - багаті поділяться з бідними. Однак ні до Ющенка, ні під час, ні після його президентства ніхто з багатих українців якось не квапився ділитися з бідними. Ба більше, всі закони виписуються й ухвалюються так, щоб захистити їх від такого поділу.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Крім того, Володимир Зеленський також пропонував відкрити банківські рахунки для всіх дітей, на які надходитимуть кошти від використання багатих українських надр. Але це вже інша тема.

Нагадаємо, стало відомо, на яку пенсію можуть розраховувати люди, що мають зарплату вище 33 тисяч гривень.