Стала відома сума державного боргу, яку доведеться повертати кожному українцеві

Автор: Марченко Любов

За два роки повномасштабної війни державний борг України подвоївся. На початок 2024 року він становив 145 млрд доларів. Отже тепер на кожному українцеві "висить" чимала частку боргу держави. І кожному з нас доведеться її сплачувати упродовж багатьох років.

Стала відома сума державного боргу, яку доведеться повертати кожному українцеві - today.ua

Журналісти apostrophe підрахували, скільки державного боргу припадає на кожного з нас, та скільки кожному доведеться віддати вже цьогоріч.

За два роки повномасштабного російського вторгнення Україна добряче влізла в борги. Вітчизняна економіка зазнала через воєнні дії чималих втрат. Водночас видатки на оборону зросли в десяток разів. Через це Україні доводиться позичати, де і в кого тільки можна. Щоправда, частину коштів міжнародні партнери дають нам на грантовій основі – безоплатно. Якби не це, то борг був би ще значно вищим.

Та, як з'ясувалося, в України далеко не найбільший борг. Навіть якщо його розкинути на кожного громадянина країни. Найбільший – у Сполучених Штатів. Їхній сумарний борг становить 34 трлн доларів. Щоправда, три чверті від цієї суми становить внутрішній борг. Отже, це ті гроші, які американці завинили самі собі. Таким чином, їхній зовнішній борг (який вони мають перед рештою світу) вчетверо менший, ніж 34 трлн.

Популярні зараз

Зеленський пояснив, чому мобілізація стосуватиметься насамперед молодих чоловіків

Коли закінчиться війна в Україні: прогноз російського математика

Кейт Міддлтон показала рідкісне фото молодшого сина у день його народження

Тіна Кароль показала наймодніший тренч весни 2024 року

Але й такої суми досить, щоб на кожного із 336 мільйонів американців припадало по 25 000 доларів зовнішнього боргу. Українець, дізнавшись, що він стільки комусь заборгував (це крім його особистих кредитів), уже пішов би топитись у річці глибокій. Але американці сприймають це простіше.

Стала відома сума державного боргу, яку доведеться повертати кожному українцеві

В України зовнішній борг становить 101 млрд доларів із загальної суми у 145 млрд боргів. Тобто 70% від сумарного боргу ми винні саме зовнішнім позичальникам. Якщо розкинути цю суму на 36,3 млн осіб (стільки людей за даними Мінсоцполітики було в Україні на середину минулого року), то вийде, що кожен українець винен міжнародним кредиторам близько 2800 доларів.

І тут йдеться не лише про українців активного працездатного віку, а про всіх, хто населяє нашу країну. Тобто, як у класика, "і мертвих, і живих, і ненароджених". Останніх це також стосується, бо віддавати ці позики нам доведеться дуже довго. А отже, сума боргу буде закладена і у вартість їхніх підгузків, і в ціни на комуналку, і у вартість пігулок для пенсіонерів.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

До речі, ці 2800 доларів – це номінальна сума боргу. Насправді ж повертати доведеться значно більше. Адже будуть ще відсотки за кредитами. Так, лише цьогоріч Україна має повернути за зовнішніми боргами 184,9 мільярда гривень. А отже, у 2024 році кожен українець так чи інакше сплатить 5000 гривень або 125 доларів за зовнішніми борговими зобов'язаннями.

Нагадаємо, у Міненерго мають намір підвищувати тариф на електроенергію для населення. Адже на сьогодні борги на ринку електроенергії вже перевищують 120 млрд гривень.