В Україні почастішали випадки затримання чоловіків прямо на вулиці, а також примусової доставки у військкомат. При цьому у багатьох випадках затримані чинять фізичний опір. Цього робити не слід. Як з'ясувалося, у деяких випадках примусова доставка у військкомат може бути цілком законною.
Про те, коли можуть вдатися до примусу на законних підставах, і коли такі дії є незаконними, розповіли адвокати.
Коли примусова доставка у військкомат законна
У тому випадку, якщо військовозобов'язаному було раніше вручено повістку, а він за нею не з'явився, до нього можуть бути вжиті примусові заходи, причому цілком законно. У цьому випадку примусова доставка у військкомат цілком правомірна.
"Процедура така: чоловік отримав повістку і не з'явився за нею у встановлений час. Тоді представник територіального центру комплектування може винести постанову – документ про штраф у розмірі від 3400 гривень до 5100 гривень (правопорушення вчинене в умовах воэнного стану)", - розповів провідний юрисконсульт компанії Nota Group.
Але при цьому людину не мають права затримувати і доставляти до ТЦК для того, щоб вона пройшла медичну комісію. Це незаконно, каже Маринич.
Взагалі, решта випадків (крім неявки за повісткою) затримання та примусової доставки до ТЦК незаконні, кажуть правозахисники. І знаючи свої права, можна їх відстояти.
Як діяти, якщо вас затримали на вулиці та намагаються примусово доставити до ТЦК
Адвокати не радять чинити людям у військовій формі фізичного опору. По-перше, їх більше. І по-друге, якщо з представниками ТЦК "в комплекті" присутні поліцейські, то це може бути розцінено як опір правоохоронцям.
Якщо ж поліцейських немає у складі групи людей, яка вас намагається затримати чи перевірити у вас документи, то їхні посягання взагалі є незаконними. Лише поліцейські мають право перевірити документи і затримати.
Якщо ж у групі все ж таки є поліцейські, і вам намагаються розповісти, що ви нібито є у списку розшукуваних військкоматом, то знайте: насправді жодного списку немає, а якщо і є, то він незаконний. У цьому випадку наполягайте, щоб поліцейські увімкнули нагрудні камери, і повідомили підстави для вашого затримання.
"Якщо вони вам повідомляють, що вас розшукує військкомат, ви можете сказати: "Добре, тут ви знайшли мене. Де розписатися, що мене розшукує військкомат, що я вас почув? А я далі пішов у своїх справах", – радить адвокат Ростислав Кравець.
Втім, навіть після цього вас можуть без зайвих церемоній запхати в машину і доставити до ТЦК. У цьому випадку нічого не погоджуйтеся підписувати та негайно зателефонуйте адвокату. Крім того, ви повинні вимагати викликати слідчо-оперативну групу, яка зафіксує факт незаконного затримання, і можете вимагати дзвінка до ДБР, щоб поскаржитися на порушення ваших прав.
Крім того, слід пам'ятати: час безпідставного затримання – не більше ніж 3 години. Причому 3 години рахуються не з моменту доставки в ТЦК, а з того моменту, як до вас підійшли на вулиці. Після цього ви можете вимагати, щоб вас відпустили з ТЦК.
Але найголовніше: викликайте адвоката та нічого не підписуйте без нього. Звичайно, далеко не у всіх простих громадян є особистий адвокат. Тому зараз зовсім не зайвим буде дізнатися контакти одного-двох правозахисників, які є у вашому місті, і які займаються саме такими справами. Причому, заводити близьку дружбу з адвокатом зовсім не обов'язково. Достатньо лише записати його номер у вашу телефонну книгу.
Нагадаємо, в Україні почали давати повістки навіть заброньованим чоловікам. Адвокати порадили, як їм чинити в такому разі.