Учені створили пристрій, який допоможе незрячим людям побачити світ

Автор: Марченко Любов

Учені створили революційний технічний пристрій, здатний дати незрячим людям зорове сприйняття світу. Цей пристрій являє собою мініатюрний очний імплантат, який посилає сигнали зоровій корі головного мозку. Завдяки цьому незряча людина зможе розрізняти світло й тінь, бачити яскраві плями та більш-менш орієнтуватись у просторі.

Учені створили пристрій, який допоможе незрячим людям побачити світ - today.ua

Про такий технічний прорив повідомила група європейських учених із Технологічного університету Чалмерса у Швеції, Фрайбурзького університету та Нідерландського інституту нейронауки.

Це відкриття допоможе побачити світ тим людям, у яких не ушкоджена зорова кора головного мозку, але водночас в очах зорові центри пошкоджено.

Як пояснюють учені, робота зорової системи - це взаємодія головного мозку з оком людини. Інформація про навколишній світ передається з ока в ту ділянку головного мозку, яка відповідає за зір, і за рахунок такої взаємодії людина отримує уявлення про навколишній світ. І якщо в одній ділянці цієї системи є "поломка" (у цьому випадку в очах), то за абсолютної здорової зорової ділянки головного мозку інформація з ока не передається, і людина нічого не бачить.

Популярні зараз

Трамп назвав Зеленському причини, через які Путін розпочав війну з Україною

Одна з країн Європи різко скоротить соціальну допомогу українським біженцям

Екс-держсекретар США озвучив “мирний план“ Трампа у разі перемоги на виборах

Бухгалтерська помилка: Пентагон знайшов додаткові 2 млрд доларів для України

Учені змогли зменшити інплантат до одного нейрона

Так ось, винайдений вченими очний імплантат через систему електродів передає мозку зорове зображення, і людина починає бачити. Сама по собі ця наукова ідея не нова. Вона була розроблена ученими ще в 90-ті роки минулого століття. Однак її впровадження гальмувалося громіздкістю імплантатів і самих електродів. А цих електродів потрібно дуже багато, оскільки один електрод - це лише один піксель зорової інформації.

Тому головним завданням для вчених було зменшення цього виробу. І вони зуміли його виконати. Їхня розробка має розмір одного нейрона. При цьому до неї можна приєднати сотні електродів, які можуть дати сліпій людині здатність розрізняти світло і морок, а також бачити обриси великих предметів.

Учені створили пристрій, який допоможе незрячим людям побачити світ

Розроблений ними імплантат має ширину всього 40 мікрометрів і товщину 10 мікрометрів. Це приблизно дорівнює товщині розщепленої людської волосини. Тож імплантувати такий виріб буде доволі просто.

"Це зображення не буде світом, яким його зможе побачити людина з повним зором. Зображення, створюване електричними імпульсами, буде схоже на матричну дошку на шосе, темний простір і якісь плями, які загорятимуться залежно від наданої вам інформації. Що більше електродів "подаватиметься" на нього, то кращим буде зображення", - каже професор біоелектроніки Технологічного університету Чалмерса у Швеції Марія Асплунд.

Завдяки стійкості до корозії виріб може служити дуже довго

Друге завдання, яке також вдалося вирішити вченим, - запобігання корозії електродів, імплантованих у людські тканини. Раніше у вологому середовищі вони швидко окислювалися, а отже термін їхнього використання був вельми обмежений. Однак тепер завдяки використанню унікальної суміші нержавіючих металів, а також струмопровідних полімерів, вдалося домогтися стійкості електродів до корозії. Тому вони зможуть служити тривалий час без заміни.

Наступне завдання, яке вже почали втілювати учені - збільшення кількості електродів у цьому імплантаті. Що більше їх буде, то чіткішою буде картинка, яку "побачить" мозок незрячої людини. І тим краще вона зможе розрізняти предмети та загалом бачити навколишній світ.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Тепер ми знаємо, що можна зробити електроди розміром з нейрон і підтримувати ефективну роботу цього електрода в мозку протягом дуже тривалих періодів часу, що є багатообіцяючим, оскільки до цього часу цього не було. Наступним кроком буде створення імплантату, до якого можна буде під'єднати тисячі електродів", - каже Марія Асплунд.

Нагадаємо, паралізований чоловік із чипом від компанії Neuralink опанував комп'ютерні ігри та навчився писати повідомлення у соцмережах.