Учені попереджають про ознаки швидкого виверження супервулкану: катастрофа буде глобальною

Автор: Марченко Любов

Уже найближчим часом на Землі може початися виверження супервулкана. Передбачити наслідки цього природного катаклізму неможливо. Однак учені говорять про ймовірну катастрофу глобального масштабу.

Учені попереджають про ознаки швидкого виверження супервулкану: катастрофа буде глобальною - today.ua

Чим загрожує така подія земній цивілізації, і наскільки можна довіряти прогнозам, розповідає one.ua.

Що таке супервулкан?

Взагалі цей термін не зовсім науковий, оскільки йдеться все ж таки про вулкан, хоч і величезний. Ця назва, радше, придумана фантастами, які рясно черпають із цієї теми сюжети для своїх творів - як літературних, так і кінематографічних. Однак у цих численних вигадках є лише частка вигадки. А правда полягає в тому, що потужність виверження супервулкана непорівнянна з виверженням "звичайного" вулкана.

Учені налічують на нашій планеті близько двох десятків супервулканів. Усі вони зараз перебувають, на щастя для нас, у сплячому стані.

Популярні зараз

Шмигаль попередив, що буде з виплатою зарплат і пенсій у другій половині року

Українцям, що воювали, знизять пенсійний вік: у ПФУ повідомили деталі

Україні доведеться перейти на ринковий тариф на світло: яким він може бути

Стало відомо, яка в українців має бути зарплата, щоб отримати пенсію 20 тисяч

Період виверження супервулкана становить сотні тисяч років. Причому "найсвіжіше" виверження сталося 27 тисяч років тому у Новій Зеландії. Таким чином, жодних літописних свідчень про це, звісно, немає, проте вчені можуть судити про ці катаклізми за даними геологічних досліджень.

Мабуть, найвідоміший із супервулканів - Єллоустонський, який розташований у США. Він надзвичайно популярний у голлівудських кінематографістів, у яких кожен другий сценарій кінця світу починається саме звідти, з Єллоустонського національного парку. Цей вулкан "спить" уже близько 600 тисяч років. І згідно з даними наукових досліджень, за останній мільйон років у нього було лише два виверження.

Що станеться під час виверження супервулкана?

Учені попереджають про ознаки швидкого виверження супервулкану: катастрофа буде глобальною

Відразу скажемо, нічого хорошого це людству не обіцяє. Причому наслідки виверження одного такого вулкана будуть глобальні, і відчуватимуться на всіх материках. Звісно будуть потужні землетруси та потужний викид магми, яка спопелить усе живе на величезній площі. Однак не це загрожує глобальним катаклізмом. Під час виверження супервулкана в повітря викидаються тисячі кубічних кілометрів вулканічного попелу та аерозолів.

Усе це піднімається у верхні шари атмосфери і може там триматися, не осідаючи, протягом кількох років. Протягом усього цього періоду конденсат сульфату сірки, піднятий виверженням на висоту близько 15 кілометрів і розсіяний у стратосфері, закриває значну частину сонячного світла, через що на землі може настати так звана вулканічна зима.

Це призведе до значного зниження температури на всій планеті та катастрофічного скорочення ареалів, придатних для вирощування сільгоспкультур. Неважко зробити висновок, якими будуть наслідки цього катаклізму. На Землі вибухне голод, і більша частина живих організмів, включно з людьми, загине.

Однак не все так однозначно, кажуть учені. Річ у тім, що цей самий сульфат сірки буде, з одного боку, відбивати сонячне світло, а з іншого - відбивати тепло, що йде вгору від землі. Тобто він виконуватиме роль двостороннього відбивача. Таким чином один процес буде частково компенсуватися іншим. І можливо зрештою похолодання буде не таким сильним.

Чому вчені заговорили про наближення виверження супервулкана?

Учені попереджають про ознаки швидкого виверження супервулкану: катастрофа буде глобальною

Це пов'язано насамперед із почастішанням природних катаклізмів. Дуже серйозним "дзвіночком" став торішній руйнівний землетрус у Туреччині та Сирії. Відлуння цієї катастрофи відчувалися ще довго. Після цього землетрусу світом прокотилася хвиля численних струсів ґрунту. Щоправда, вони не були такими руйнівними. Однак така глобальна сейсмічна хвиля свідчить, що всередині землі неспокійно, і десь може ось-ось дуже потужно рвонути.

Крім того, незважаючи на те, що наука поки що не може достовірно прогнозувати виверження вулканів і землетруси, усе ж таки вчені мають у своєму розпорядженні арсенал засобів, за допомогою яких можна робити певні висновки. Йдеться про сейсмодатчики, GPS-моніторинг, інфрачервоне сканування, спостереження з супутників і, звісно ж, комп'ютерне моделювання.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Так ось, за сукупністю усіх цих даних виходять не дуже втішні прогнози: всередині землі зростає магматична напруга. А це означає, що в якомусь із супервулканів може рвонути, причому вже найближчим часом. Таким чином, ймовірно, до наступної глобальної катастрофи залишилося кілька десятків років, можливо, кілька місяців, а можливо, все почнеться вже найближчого тижня...

Нагадаємо, Європа розігрівається внаслідок глобального потепління швидше, ніж інші континенти.