Today.ua

Рада готує удар по кредитних боржниках: що буде з простроченими платежами

Незабаром в Україні можуть повернути нарахування пені та штрафів за простроченими кредитами. Скасування штрафів, яке діє вже кілька років, вельми відчутно шкодить стійкості банків і фінансовій системі країни загалом.

Тому депутати зареєстрували законопроєкт №9424, в якому передбачено скасування штрафних санкцій на прострочені кредити. Про це розповіла голова підкомітету з функціонування платіжних та інформаційних систем, а також запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, Ольга Василевська-Смаглюк.

"У Комітеті з правової політики вже давно лежить законопроєкт 9424 щодо пені та штрафів. Він непопулярний для населення, але дуже потрібен, щоб підтримати фінансовий ринок. Це дуже важливо, щоб зберегти ринок", - зазначила депутатка.

В Україні заборонено нарахування пені та штрафів за простроченими платежами. Така заборона діє ще з часів епідемії COVID-19. Користуючись цією забороною, багато українців перестали дотримуватися платіжної дисципліни за кредитами, що дуже шкодить стійкості банків і фінансовій системі країни. Тому депутати вважають, що покарання за несвоєчасне повернення кредитів потрібно повернути якомога швидше.

Законопроєкт №9424 було подано до Верховної Ради в червні 2023 року, він пропонує часткове скасування мораторію на стягнення штрафів і нарахування пені за несвоєчасну сплату за кредитом.

Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, нинішні норми закону про звільнення від сплати неустойки та пені були пов'язані з періодом запровадження карантину через пандемію COVID-19. Однак зараз, в умовах повномасштабної війни в Україні, прострочення за кредитними договорами здебільшого вже жодним чином не пов'язані з наслідками пандемії.

Водночас недобросовісні позичальники повною мірою використовують чинні закони, щоб уникнути відповідальності за порушення зобов'язань за споживчим кредитом.

Автори законопроєкту, зі свого боку, наголошують, що настав час врахувати нову економічну ситуацію і відновити позичальникам обов'язки щодо своєчасного обслуговування своїх боргів.

Нагадаємо, банки будуть зобов'язані передавати НБУ інформацію про кредитні борги українців, що перевищують 50 тисяч гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ