В Україні активно обговорюють можливість початку навчального року раніше традиційного – не з вересня, а вже у серпні. Ситуацію детально роз'яснив освітній омбудсмен Сергій Горбачов.
Під час дії воєнного стану дата початку навчального року, його тривалість та закінчення визначаються урядом. Зазначено, що наразі правових підстав розпочинати новий навчальний рік раніше немає. За словами Горбачова, постанови Кабміну стосовно змін у початку 2024/2025 навчального року не видано. Таким чином, він розпочнеться як зазвичай – 1 вересня.
Вказано, що громадам надали свободу вибору щодо початку навчального року у серпні, проте перед ухваленням відповідного рішення потрібний дозвіл уряду – а його немає.
Сергій Горбачов пояснив, що початок навчального року малоймовірно змінити навіть за умови ухвалення урядової постанови. Річ у тому, що є обмеження в часі щодо підготовки до навчання та причини, що не дозволяють це зробити. Йдеться про ремонти у частині шкіл, а також фізичної відсутності педагогів та дітей. Вчителі перебувають у відпустках, а учні – на оздоровленні.
Омбудсмен наголосив, що якщо навчання організують з 19 серпня, до нього не доєднаються усі діти, тому що не в усіх батьків буде можливість приводити школярів до навчальних закладів.
"Для організації освітнього процесу у серпні необхідно завчасно проводити опитування серед батьків. А це вже робити запізно", – пояснив він.
Сергій Горбачов вказав, що рішення Львівської міської ради розпочати навчання раніше є порушенням прав освітян. Більшість з них має відпустку 56 днів й відпочиватиме до кінця серпня. Їх не можуть викликати на роботу раніше без надважливих підстав. Це теоретично можливо лише за добровільною згодою усіх працівників навчальних закладів.
"Відкликати раніше з відпустки означає порушити трудове законодавство, а тоді можливі скарги, перевірки, суди тощо", – резюмував омбудсмен.
Раніше стало відомо про зміни правил вступу до аспірантури для чоловіків, які через освіту намагалися уникнути мобілізації. Відповідне рішення ухвалило МОН.