Чимало українців із початком повномасштабної війни втратили роботу. Серед них є немало громадян, яким зовсім небагато часу залишилося до пенсії. Щоправда тепер ринок праці відроджується, однак роботодавці неохоче заповнюють вакансії людьми передпенсійного віку. А між іншим, не всі громадяни знають, що вони мають право на достроковий вихід на пенсію.
Таке право гарантоване Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Зокрема, умови дострокового виходу на пенсію викладені у частині 1 статті 115 цього закону.
Звісно, що для дострокового виходу на пенсію мають бути в наявності певні умови. Серед них є дві найголовніші:
- на момент звільнення з роботи громадянину має залишатись не більше ніж півтора роки до досягнення пенсійного віку;
- у нього має вистачати страхового стажу для виходу на пенсію.
Ці дві умови є необхідними, але не достатніми для дострокового виходу на пенсію. Щоб мати право раніше вийти на заслужений відпочинок, пенсіонер повинен відповідати ще деяким критеріям.
Зокрема, законом передбачені ще й такі умови:
- трудовий договір з працівником має бути розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників. При цьому на підприємстві не знайшлось роботи або посади, що підійшла би для працівника,якого звільняють;
- трудовий договір з працівником розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв’язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров’я. Водночас на підприємстві не знайшлося роботи, яку міг би виконувати працівник із проблемами здоров'я;
- звільнений працівник має зареєструватись у державній службі зайнятості. Якщо й там для нього не знайдуть адекватної роботи, і він підходить за рештою вищезгаданих критеріїв, тоді він має право на дострокове отримання пенсії.
Нагадаємо, крім своєї основної, українці можуть отримувати ще й благодійну пенсію.