НБУ планує відмовитися від долара на користь євро: коли курс гривні почнуть рахувати у новій валюті

Автор: Леся Ловіцька

У НБУ заявили, що у майбутньому курс гривні буде прив'язаний не до долара, як зараз, а до євро. Це пов'язано із прагненням України вступити до Європейського союзу, де ця валюта є основною. Однак перехід не буде швидким, тому що на шляху до євроінтеграції багато проблем.

НБУ планує відмовитися від долара на користь євро: коли курс гривні почнуть рахувати у новій валюті - today.ua

Прив'язки курсу гривні до євро та відмову від долара можна не очікувати ні у 2024 році, ні у 2025-му. І заяву про перехід на європейську валюту слід більше сприймати як політичну. Про це повідомила фінансовий експерт Олена Лісенко на сайті "Мінфін".

Вказано, що єдине, що банківські скарбники у 2024-2025 роках планують отримати на практиці – це регулярну публікацію НБУ довідкового курсу гривня/євро о 12 годині. Тому від регулятора не чекають конкретних кроків у цьому напрямі.

Наголошено, що перехід від долара до євро вважається далекою перспективою. За повної інтеграції України до ЄС, зокрема у товарних імпортно-експортних відносинах, логічно "прив'язати" гривню до євро. Але не можна сподіватися, що це відбудеться найближчим часом. Це лише наміри, вектор змін, для реалізації яких знадобиться багато рішень.

Популярні зараз

Українцям масово підвищать зарплати: названо нові суми

Пенсії перерахують з 1 червня: кому з українців додадуть 999 грн

Стало відомо, чи вилучатимуть для ЗСУ автомобіль, якщо він один у власника

В Укренерго ухвалили рішення щодо відключень електроенергії

Раніше у НБУ повідомили, що причиною можливої відмови від долара на користь євро є збільшення кількості валютних угод у євровалюті. Вже зараз у купівлі безготівкової валюти клієнтами частка угод євро різко наблизилася до 50%. Однак поки що саме долар є найпоширенішою валютою для здійснення міжнародних платежів. І євро не становить йому конкуренції.

Також наголошується, що можна більше заробити саме на доларових інструментах. Отже, для переходу на основну курсоутворюючу валюту євро потрібні не лише економічні, а й соціально-політичні чинники.

НБУ планує відмовитися від долара на користь євро: коли курс гривні почнуть рахувати у новій валюті

Є інформація, що Нацбанк вкрай рідко проводить інтервенції (купівлі/продажу на міжбанку) у євро. Востаннє це було на початку повномасштабної війни.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Наразі Національний банк зберігає частину міжнародних резервів у готівковій формі (долари США та євро), яку може використовувати для підкріплення ліквідності кас комерційних банків України, якщо виникне така потреба. Востаннє НБУ купував готівкову валюту наприкінці 2022 року", - зазначили у НБУ.

Нагадаємо, що НБУ назвав рейтинг банків, яким довірили гроші українці та розмістили там депозити.