До 1,4 млрд доларів може втратити Україна у разі ухвалення екологічного податку СВАМ (Carbon Border Adjustment Mechanism). Для нашої країни у ньому є особливі ризики, продиктовані війною.
Поширення цього податку на українські виробництва заплановано у 2026 році. Він торкнеться підприємств, які виготовляють вуглеводомістку продукцію. На сьогодні СВАМ охоплює такі галузі виробництва: електроенергія, цемент, алюміній, залізо, сталь та імпорт добрив.
Україна до повномасштабного вторгнення російської армії сильно залежала від експорту до європейських країн. Наразі, коли перекрито багато інших торговельних шляхів, ця залежність стала фатальною.
Йожеф Ксапо, директор з технологій та стратегії "АрселорМіттал Кривий Ріг", коротко схарактеризувати ситуацію:
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"Україну буде поставлена на коліна".
Західні експерти підрахували, що, якби цей податок було запроваджено вже сьогодні, лише одна галузь виробництва чавуну втратила б через скорочення експорту 600 млн доларів. Українські підприємства мають час адаптуватися під нове законодавство, але в ньому є ризики, що не прораховуються.
Йдеться про пункт, у якому прописані форс-мажорні обставини, включаючи війну та стихійні лиха. В умовах бойових дій промисловці очікують, що хоча б цей пункт буде виключений з угоди, проте гарантій від Брюсселя поки немає.
Зазначимо, що на деякі виробництва у країнах ЄС цей податок взагалі не поширюється. Їм видають спеціальні дозволи на безплатні викиди. Це робиться для того, щоб власники не перемістили свої фабрики та заводи за межі Європейського Союзу.
Нагадаємо, сьогодні на сайті Єврокомісії з'явилося повідомлення щодо подовження безвізового транспортного режиму з Україною. У публікації наголошується, що він вигідний обом сторонам.