Національний банк України випустив дві нові монети номіналом 5 та 10 грн. Воно присвячені кримськотатарському орнаменту орьнек, який у 2021 році офіційно внесли до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Стало відомо, у чому особливості цих грошових знаків.
Монети продовжують серію "Українська спадщина". Їх презентували заступник голови НБУ Олексій Шабан разом з головою громадської організації "Алем" Есмою Аджієвою. Вона стала автором ескізу пам’ятних монет, а адаптацією дизайну займалася Олександра Кучинська.
У центрі композиції на аверсі монет зображена кримськотатарська вишивальниці наґишчи, яка схилилася над вишивальним верстатом кергеф. Від майстрині в різні боки зображені паростки орнаменту, який символізує безперервність традиції та її невпинне продовження.
Нагорі розміщено написи УКРАЇНА, потім ÖRNEK / ОРЬНЕК, малий державний герб України, номінал монет, графічний символ гривні ₴ та рік випуску – 2024.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
На реверсі монет на дзеркальному тлі рельєфно відтворюється орнамент, що уособлює сімейні цінності. У центрі орнаменту знаходяться взаємопов’язані елементи, що означають родинні зв’язки.
"Віримо, що ці монети стануть своєрідним талісманом, що пророкує визволення Криму з окупації та відновлення вільного життя кримськотатарського народу на його батьківщині – в українському Криму", – зазначив Шабан.
Монети номіналом 5 гривень виготовлені з нейзильберу тиражем до 75 000 штук (у сувенірному пакуванні), а номіналом 10 грн - зі срібла тиражем до 7500 штук. Вони введені в обіг з сьогоднішнього дня, 23 травня. Їх поступово будуть продавати в інтернет-магазині нумізматичної продукції НБУ і банків-дистриб’юторів.
Раніше стало відомо, що Нацбанк обмежить грошові перекази між картками фізичних осіб в Україні.