Нацбанк встановив в Україні рекордний офіційний курс долара. Такого показника ще ніколи не було. На вівторок, 20 лютого, офіційний курс долара встановлено на позначці 38,28 гривні.
Про це повідомили у самому НБУ.
За всю історію незалежної України американська валюта офіційно ще не коштувала так дорого. Втім, неофіційна готівкова вартість долара все одно відчутно перевищує цей показник. Так, на ранок 20 лютого в деяких банках долар торгують по 38/38,85 грн (купівля/продаж).
Минулий рекорд офіційного курсу було встановлено 10 січня. Тоді долар підвищили до 38,23. Після того "американець" трохи знизився в ціні, і от тепер відвоював нову позицію. Вона на 5 копійок вища за попередній рекорд. А якщо порівнювати із попереднім днем, 19 лютого, то за добу курс долара зріс відразу на 30 копійок.
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
Втім, що стосується доларової готівки то там рекорди були значно вищі. Так, восени 2022 року долар продавали за 43 гривні. Отже у сьогоднішньому зростанні курсу американської валюти немає нічого надприродного, кажуть експерти. Тим більше, що уряд передбачив у бюджеті на 2024 рік офіційний курс долара на рівні 40,7 грн. Тому, як бачимо, йому ще є куди рости. Наразі причин для занепокоєння немає. Але девальвація гривні може пришвидшитися.
Які є причини для знецінення гривні і зростання курсу долара
Аналітики називають декілька причин, кожна з яких, так чи інакше, підштовхує вартість долара вгору:
- сезонність (в Україні завжди в середині зими курс долара дещо зростає);
- блокування поляками українського кордону, що практично зупинило експорт агропродукції в Європу, а отже і зупинило надходження валютної виручки від цього експорту;
- затримка фінансової допомоги від західних партнерів.
І якщо сезонний чинник зміниться із настанням іншого сезону, то решта два так просто не зникнуть. Щодо ситуації з поляками, то є надія, що все ж вдасться досягти якогось компромісу. Хоча польські, та й не лише польські, фермери налаштовані дуже рішуче.
Що ж до західних грошей, то там також певності немає. Усі партнери гроші обіцяють, але поки що майже ніхто не дає: ані безповоротно, ані, навіть, у кредит.
Втім, у Нацбанку заспокоюють, що при режимі контрольованої гнучкості курсу долара, який зараз діє в Україні, невеликі коливання курсу валют – це звичайне явище.
"Як і обіцяв НБУ, курс може як послаблюватися, коли ситуація на ринку погіршується, так і зміцнюватися, коли ситуація покращується", - зазначив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.
Та все ж експерти радять українцям зараз не продавати долари, якщо є така можливість. Їхня вартість неминуче зростатиме.