За два роки війни більшість українців, які живуть своєю працею, стрімко зубожіли. В Україні жваво зростають ціни на все: від продовольства і пального до одягу та житла. Водночас великій кількості громадян роботодавці скоротили зарплати. Більшість українців не задоволена таким станом речей.
Про це йдеться в результатах дослідження одного з великих кадрових порталів.
Відповідно до результатів опитувань, лише у 28% українців збереглися довоєнні зарплати. У решти оплата праці або зросла, або стала меншою.
Водночас ще 28% опитаних відповіли, що їхня зарплата стала більшою. При цьому відсоток, на який зріс заробіток, виявився різним:
Популярні зараз
- у 9% зарплата зросла на 10-30%;
- у 7% заробітки зросли з врахуванням їхньої індивідуальної ефективності;
- 4% похвалились, що їм підвищили зарплату більш як на 40%;
- У 5% стали більші заробітки лише за рахунок індексації зарплати;
- 3% сказали, що їм підняли заробітки лише на 5%.
Водночас 12% опитаних кажуть, що їхні зарплати стали меншими за довоєнні. Зокрема, заробітки зазнали такого скорочення:
- у 7% зарплати стали нижчими на 40-50%;
- у 12% скорочення склало 10-30%;
- 3% опитаних втратили по 5% зарплати.
Тим часом, роботодавці не квапляться суттєво підвищувати зарплати. Навіть за вакансіями, які розміщені на кадровому порталі, і в яких роботодавці зазвичай трохи завищують реальну зарплату, великих заробітків найманим працівникам не обіцяють.
Водночас більшість шукачів роботи не готові миритись із заниженими сумами заробітків. Так, 62% опитаних кажуть, що не погодяться на першу-ліпшу зарплату, а будуть шукати таку, яка відповідає їхнім запитам. Водночас 15% претендентів на вакансії готові поступитися 5% зарплати. 10% кажуть, що готові на зарплату, яка буде на 6-15% нижчою за ту, якої вони очікували. І лише 5% опитаних готові працювати навіть за зарплату, яка буде на чверть менша за ту, яку вони хотіли.
Роботодавці готові підвищувати зарплату вибірково
Тобто, кращим працівникам вони будуть підвищувати заробітки, а гірших – у кращому випадку просто терпітимуть. Таким чином вони сподіваються убити двох зайців: підвищити мотивацію персоналу на досягнення кращого результату роботи і водночас заощадити фонд оплати праці.
"Це дозволить працівникам впливати на свій заробіток, а нам як бізнесу контролювати фонд оплати праці. Також ми постійно аналізуємо ринкові зарплати, щоб тримати руку на пульсі ринкових умов та не допускати недооцінки наших працівників", – розповіла директорка з персоналу "Ватаг Груп" Лілія Мелікян.
Та, судячи з мізерних зарплат найманих працівників, схоже на те, що на українському ринку праці вже давно існує масштабна змова роботодавців щодо обмеження розміру виплат своїм працівникам.
Нагадаємо, частині українців підвищать зарплату з 1 квітня на півтори тисячі гривень.