Українцям мають намір обмежити доступ до Telegram-каналів. Тобто у вільному доступі будуть не всі ЗМІ, які використовують цю платформу для поширення інформації.
Відповідний законопроєкт зареєстрований у Верховній Раді групою народних депутатів. Один з ініціаторів цього документу – нардеп від ЄС Микола Княжицький. Він роз'яснив, у чому полягає законодавча ініціатива.
Особливість Telegram у тому, що його використовують, як спецлужби ворога, так і українські державні інституції. Отже, для споживання доступна будь-яка інформація, що міститься на цій платформі, у тому числі й відверто шкідливого, аморального та антиукраїнського характеру.
“І виходить зовсім дивна ситуація: з одного боку Генштаб ЗСУ прямо каже, що треба припинити використовувати російські мережі типу Telegram, а СБУ, МВС, РНБО та інші органи роблять спільну заяву про використання Telegram російськими спецслужбами. Але з іншого – ці самі органи використовують цей самий Telegram як офіційне джерело інформації для українців”, – заявив Княжицький.
На сьогодні в Україні Telegram, мабуть, найпопулярніше джерело отримання інформації. Він уже навіть випереджає телевізійне мовлення, яке раніше усе ж вигравало за оперативністю подачі матеріалу.
Однак поруч із корисною інформацією, якою мали б послуговуватись українці, на їхні голови виливається також і потік ворожої пропаганди. Це, безумовно, здійснює свій вплив на уми і серця наших співвітчизників. Отже депутати прагнуть нас уберегти від цього потоку небажаної інформації, пропускаючи через фільтр лише те, що слід знати українцям, і блокуючи інформацію, яка може зашкодити нестійкій свідомості пересічного громадянина.
“Ні, ми не пропонуємо заблокувати Telegram. Якщо влада захоче, вона може спробувати це зробити аналогічним чином, як було зроблено з іншими російськими мережами типу яндекса з однокласніками. По суті, йдеться про те, щоб запровадити для сервісів, через які поширюється масова інформація (Telegram лише один з них) приблизно таке саме регулювання, яке встановлено законодавством для платформ типу YouTube”, – уточнив Княжицький.
Ініціатори закону добиваються запровадження представництва цієї медіа-платформи в Україні і повної комунікації її власників з українською владою. Як відомо, власник Telegram Павло Дуров не погодився на такі умови ні від української, ні від російської влади, прагнучи залишити своє дітище територією свободи.
Отже, законопроєкт містить такі вимоги:
- заборона поширення через подібні платформи порнографії, пропаганди наркотиків, глорифікації фашизму, виправдовування агресії рф тощо (перелік заборон залишається тим самим, який існує зараз, і цим законопроєктом не змінюється);
- розкриття структури власності та джерела фінансування тих чи інших Telegram-каналів на запит Нацради;
- застосування обмеження для платформ із непрозорою власністю.
Водночас, для певних державних структур, що належать до Сил безпеки й оборони, такі обмеження не діятимуть, оскільки вони повинні мати всебічний доступ до інформації із різних джерел (на відміну від простих українців). Це пов'язано зі специфікою їхньої діяльності. Отже, до них ці обмеження не будуть застосовувати.
“Сподіваюсь, колеги-депутати підтримають цю ініціативу, і ми зможемо встановити прозорі правила діяльності для інформаційних платформ типу Telegram”, – підсумував нардеп.
Нагадаємо, "артилерійська підготовка" до обмеження доступу українців до Telegram була проведена завчасно. Так, місяць тому представник ГУР Андрій Юсов заявив, що ця інформаційна платформа загрожує безпеці України.