Український ринок праці потерпає від жорсткого кадрового дефіциту. Через дефіцит трудових ресурсів роботодавці змушені підвищувати зарплати за вакансіями. Водночас більшість працедавців віддають перевагу молодим претендентам. А громадян, яким за 40, не кажучи вже про працівників передпенсійного віку, беруть на роботу неохоче.
Про це свідчать результаті соціологічного дослідження, проведеного Центром Разумкова.
В Україні на ринку праці утворилась ситуація, прямо протилежна тій, що була на початку повномасштабної війни. Тоді підприємства масово згортали свою роботу: закривались, ставили виробничий процес на паузу, релокувались. За кілька тижнів у березні-квітні 2022-го з роботи було вивільнено сотні тисяч людей, які спровокували шалену конкуренцію на ринку праці.
Однак відтоді бізнес відродився, а подекуди й відкрилися нові підприємства, які гостро потребують працівників. Крім того, підприємства втратили немалу частку свого трудового ресурсу. Через це на ринку праці утворився жорсткий кадровий дефіцит.
Експерти називають такі основні причини утворення кадрового дефіциту:
- масову мобілізацію працівників;
- відтік громадян за кордон;
- відхід багатьох чоловіків у тіньовий сектор через страх перед мобілізацією;
- низька конкурентність українських зарплат порівняно з європейськими.
Вакансій багато, але брати будь-кого роботодавці не квапляться
Отже зараз на українському ринку праці повністю диктує умови той, хто шукає роботу, а не роботодавець. Але попри таку жорстку диктатуру шукачів роботи, роботодавці усе ж перебирають претендентами. І якщо на традиційно чоловічі спеціальності дедалі активніше стали брати жінок, то до претендентів зрілого віку ставлення роботодавців залишається упередженим.
Дехто з них воліє місяцями шукати потрібну людину, аніж узяти претендента, якому за 40 років. А якщо шукачеві роботи за 50, а то й більше, то найвірогідніше, що йому пропонуватимуть лише низькокваліфіковану працю, яка не потребуватиме жодних інтелектуальних потуг. На жаль, у середовищі 20-ти, 30-ти і навіть 40-річних роботодавців ейджизм дуже поширене явище.
Результат опитувань Центру Разумкова практично співпадає з думками експертів. Так, в опублікованій соціології основними проблемами на ринку праці українці називають:
- мобілізацію працівників — 73%,
- дефіцит кадрів — 53%,
- відтік кваліфікованих кадрів за кордон — 48%,
- тінізацію економіки— 26%,
- диспропорції в зарплатних очікуваннями кандидатів із фінансовими можливостями бізнесу — 22%,
- неготовність рекрутерів і роботодавців до співпраці з кандидатами старше за 40 років — 19%.
Нагадаємо, в Україні зростає попит на віддалених працівників. Причому декому пропонують зарплати від 40 тисяч гривень.