У Мінфіні зробили заяву про курс гривні та інфляцію. Глава відомства Сергій Марченко заявив, що у другому півріччі 2024 року або 2025 році можливе погіршення макростабільності – і до цього потрібно бути готовими.
Глава Міністерства фінансів виступив на форумі "Європейський шлях України. Діалоги про майбутнє". Він назвав ситуацію із макростабільністю простою, бо коли є гроші – проблеми немає, і навпаки. Наголошено, що зараз Україна покриває половину своїх потреб за рахунок міжнародних партнерів.
Марченко оцінив курсову та цінову динаміку, а також показники ВВП. Вказано, що українці не розуміють, що тенденції можуть різко змінитись.
"У нас все дуже стабільно. Іноді занадто стабільно, як з погляду Міністерства фінансів. Ми ці меседжі постійно доносимо нашим колегам з Національного банку. Ми хочемо, щоб наша нинішня магічна реальність враховувала перспективи того, що так може бути не завжди. І нам, можливо, потрібно зараз уже думати, готуватися, що на нас чекає у другому півріччі 2024 року, що чекає на нас у 2025 році", - поділився чиновник.
За словами голови Мінфіну, зараз кожен долар додаткової допомоги надається важко. Тому потрібно прийняти реальність і зрозуміти те, що будь-які аргументи є недостатніми для продовження фінансової підтримки партнерів так довго, як нам це потрібно. У відомстві вважають, що у майбутньому Україна може недоотримати кошти, тому треба прагнути до самостійності.
Сергій Марченко нагадав, що у березні наша держава отримала рекордні 9 мільярдів доларів зовнішньої допомоги, а до цього в січні-лютому вона надходила у недостатньому обсязі, лише 10% від необхідної суми.
Тому "є над чим працювати". При цьому глава Міністерства не каже, що "все погано" вже зараз і згодом буде лише гіршим.
"Я просто говорю, що реальність змушує нас шукати й інші способи збалансувати наші бюджетні потреби, не лише розраховуючи на міжнародну підтримку", - цитує топ-менеджера "Інтерфакс".
Нагадаємо, що за оновленою програмою розширеного фінансування EFF із МВФ, зовнішнє фінансування у 2024 році очікується на рівні $38,1 млрд, а наступного зменшиться до $22,9 млрд. При цьому витрати України залишаться на тому ж високому рівні.
Раніше стало відомо, що українським військовослужбовцям планують підвищити доплату – до 200 тисяч гривень, і Мінфін уже шукає коштів на ці цілі.