Багато українських пенсіонерів мають значний стаж роботи, але при цьому отримують низькі пенсії. Це викликано двома причинами – недосконалістю законодавства та заробітними платами, які отримували громадяни.
Розмір пенсій залежить не лише від тривалості стажу, а й від зарплати, які отримував українець. Якщо вона була мінімальною впродовж усього трудового періоду, годі й розраховувати на високі виплати від держави. Сума, яка нараховується, є індивідуальною для кожного.
У 2024 році для того, щоб стати пенсіонером у 60-річному віці, слід накопичити щонайменше 31 рік страхового стажу. Якщо його менше – від 21 року, пенсія буде доступною з 63-річного віку. А якщо українець офіційно працював та сплачував ЄСВ від 15 років, право на відпочинок виникне у нього не раніше 65-річного віку.
Громадяни, які раніше вийшли на пенсію, можуть отримувати менші виплати. Це пов'язано з різними вимогами до стажу. До жовтня 2011 року понаднормовим вважали стаж від 20 років для жінок та 25 років для чоловіків. А після вимоги зросли до 30 років для жінок та 35 років для чоловіків.
Для пенсіонерів, які продовжують працювати, пенсію розраховують на підставі попереднього розміру прожиткового мінімуму. Коли вони звільняються, доплати перераховуються з урахуванням актуального прожиткового мінімуму.
Як збільшити дохід майбутнім пенсіонерам
Щоб отримувати вищі виплати у майбутньому, українцям слід робити заощадження через накопичувальні фонди. Також можна інвестувати гроші у валюту, нерухомість, валюту, депозити, облігації або золото.
Експертка з питань пенсійного забезпечення Лідія Ткаченко порадила українцям дбати про свої пенсії, починаючи з початку кар'єри, тобто з 20-30 років. Керівник відділу аналітики Concorde Caputal Олександр Паращій наголосив, що більшість молодих людей не задумується над цим питанням, а дарма.
Нагадаємо, що в уряді попередили: українцям не варто розраховувати на високі пенсії від держави. Молодим громадянам порадили працювати до 65 років, а також робити заощадження на старість.