Today.ua

Після вибухів у повітря потрапляють речовини, здатні викликати рак

Удари по українських містах несуть безпосередню загрозу життю та здоров'ю людей. Однак наслідки вибухів також можуть бути дуже небезпечними, стверджує онколог Олексій Ковальов.

Попри токсичність ракетного палива, а також очевидну шкоду продуктів горіння, найбільший ефект на екологію при атаці на житлові масиви чинять не вони. Олексій Ковальов нагадав, що азбест є одним із найнебезпечніших канцерогенів, що давно довели клінічні дослідження.

Україна лише два роки тому відмовилася від використання цього матеріалу, а отже, майже всі споруди, завершені до 2022 року, несуть загрозу захворюваності на рак.

"Коли вибухають будинки, азбестовий пил потрапляє в повітря. Він може переноситися на великі відстані - на десятки й навіть сотні кілометрів. Осідає на землі, а потім знову поширюється з повітрям. Концентрація цього канцерогену в повітрі на тлі війни різко збільшилася", - сказав онколог.

При розборі завалів необхідно використовувати респіратори, інакше в легені можуть потрапити шкідливі речовини. Потім вони потраплять у кров та можуть спровокувати розвиток раку.

Вчені підрахували, що через захворювання, спричинені впливом на організм азбесту, у світі померло вже 10 мільйонів людей. Щорічно фіксується до 90 тисяч смертей.

В умовах війни азбест як фактор розвитку раку стає ще більш небезпечним. Однак цей будматеріал - далеко не єдиний канцероген, який потрапляє в атмосферу через бойові дії.

"Багато токсинів і канцерогенів містяться в розлитому паливі, знищеній і відпрацьованій військовій техніці, зброї різних типів, ракетах. Великі об'єми військового брухту можуть містити речовини, які забруднюють ґрунти та ґрунтові води. Знищені або пошкоджені кораблі, підводні човни та морська нафтова інфраструктура можуть спричинити забруднення морського середовища", – каже Олексій Ковальов.

Нагадаємо, напередодні Міністерство охорони здоров'я повідомило, що росіяни лише 2023 року завдали 350 ударів по медичній інфраструктурі України. Загальна площа зруйнованого житла в нашій країні за роки війни склала не менше 50 млн квадратних метрів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ