Чи мають право працівники ТЦК затримувати людей на вулиці

Автор: Корнєєв Ігор

Зважаючи на посилення процесу мобілізації у громадян виникає безліч питань про повноваження співробітників Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Зокрема, багато хто досі не знає, чи мають право військкоми затримувати людей на вулицях. Про це та інші повноваження співробітників ТЦК та СП ми розповімо в цьому матеріалі.

Чи мають право працівники ТЦК затримувати людей на вулиці - today.ua

Входи в метро, ​​зупинки громадського транспорту, місця з великим скупченням людей – це основні точки в українських містах, де щодня можна зіткнутися з людьми у військовій формі. Поки що у військовій формі... оскільки Верховна Рада розглядає законопроєкт, який дозволить військкомам виконувати службові обов'язки у цивільному одязі.

Чи мають право працівники ТЦК затримувати людей на вулиці

Відразу відповімо на головне запитання: Ні! Співробітники військкоматів не мають права затримувати громадян та доставляти їх до ТЦК та СП. Однак це лише на папері. Процес мобілізації влаштований так, що до військових обов'язково відряджено співробітників поліції, до компетенції яких входить затримання ухилянтів.

Популярні зараз

У Раді запропонували знизити мобілізаційний вік до 40 років: “Війни виграє тільки молодь“

Ухилянти з 16 липня ризикують залишитися без водійських посвідчень

Північна Корея відправить свої бригади на Донбас, - ISW

ТОП-3 найнадійніших автомобілів Volkswagen після перших 100 000 км пробігу

Навіть у тому випадку, якщо військкоми затримали військовозобов'язаного та встановили, що він не оновив військово-облікові дані або не з'явився у військкомат за повісткою, а поблизу немає співробітника поліції, вони його викличуть по рації чи телефону і до ТЦК проїхати доведеться.

Фактично є два основні випадки, за яких це може статися:

  • якщо військовозобов'язаний відмовляється від повістки;
  • якщо має місце "явне ухилення від призову".

Тепер трохи докладніше про алгоритм дій співробітників військкоматів. Якщо громадянин відмовляється отримувати повістку, вони складуть "акт про відмову". Його мають підписати два члени так званої "групи оповіщення", тобто самі ТЦКшники. Ніякі поняті їм у цьому разі не потрібні.

Чи мають право працівники ТЦК затримувати людей на вулиці

Після цього співробітник поліції має право затримати громадянина та примусово доставити до ТЦК та СП. У разі непокори може бути застосована сила.

Як бачите, повноваження військкомам Верховна Рада надала досить великі. Проте є й те, що співробітники ТЦК та СП не мають права робити:

  • вилучати особисті речі (наприклад, телефон);
  • забороняти контакти із родичами;
  • вилучати автомобіль.

Крім самої мобілізації ухилянтам загрожують штрафи від 17 тисяч до 25,5 тисяч гривень. Причому Верховна Рада проігнорувала українську Конституцію, яка забороняє двічі карати за те саме правопорушення. Штраф може виписуватися кожні три місяці, коли продовжується дія воєнного стану та одночасно з цим оголошується нова мобілізація.

Якщо військовозобов'язаний продовжує ігнорувати повістки, його можуть позбавити права керування транспортним засобом. Якщо він не сплачує штраф, його майно може бути заарештовано.

Чи мають право працівники ТЦК затримувати людей на вулиці

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Але це адміністративна відповідальність, а статтею 336-ю ККУ передбачена і кримінальна. На строк від 3 до 5 років можуть відправити до колонії людину, яка була визнана придатною, пройшла військово-лікарську комісію та отримала повістку на відправлення до військової частини, але не з'явилася у зазначений час на пункт збору без поважної причини.

Нагадаємо, зараз в Україні призивають чоловіків віком від 25 до 60 років. Жінки мобілізуються добровільно. У парламенті визнали, що військовозобов'язані старше 50 років малоефективні на фронті й зараз у Раді розглядається можливість знизити граничний призовний вік із 60 до 50 років.