Багатозонні лічильники електроенергії: в чому вигода та як підключити під час війни

Автор: Евгений Шведов

Дво- та тризонні лічильники потрібні побутовому споживачу для оптимізації витрат і ефективного використання електроенергії. Замінити на них свій "звичайний" лічильник можна в будь-який час, навіть у період дії воєнного стану.

Багатозонні лічильники електроенергії: в чому вигода та як підключити під час війни - today.ua

Як їх підключити та на що звернути увагу під час вибору – далі у тексті.

Відмінності між дво- та тризонними лічильниками

Двозонний лічильник розрізняє дві зони – день і ніч. Фіксує споживану електроенергію окремо для кожної зони, кожна з яких має свій тариф.

Багатозонні лічильники електроенергії: в чому вигода та як підключити під час війни

Популярні зараз

Багатьом українцям не зарахують до страхового стажу період роботи за останні 10 років

Верховна Рада знайшла додаткові підстави для припинення виплати пенсій

З'явився текст мирної угоди, яку Україна відмовилася підписувати навесні 2022 року

У Мережі з'явилась інформація про евакуацію влади з Харкова: коментар ОВА

Денний тариф відповідатиме стандартному тарифу для побутових споживачів. Станом на сьогодні він становить 2,64 грн/кВт∙год незалежно від обсягу споживання. А нічний тариф – удвічі менший за денний.

Багатозонні лічильники електроенергії: в чому вигода та як підключити під час війни

Тризонний лічильник розподіляє добу на три зони – день (напів пік), ніч і пік.Тарифи відрізняються залежно від часу доби і навіть пори року.

Тризонний лічильник  окремо рахуватиме вартість спожитої енергії чотири рази на добу. У нічний час її вартість становитиме близько 40% від основної вартості (1,05 грн за нинішнього тарифу), вранці і ввечері – приблизно 140% (3,69 грн), а вдень – 97% (2,56 грн).

Багатозонні лічильники електроенергії: в чому вигода та як підключити під час війни

Деякі моделі багатотарифних лічильників у разі тризонного обліку "вміють" виділяти і опрацьовувати до 4 тарифів і 12 часових зон, з автоматичним переходом на зимовий і літній час.

Підключення двозонного чи тризонного лічильника

Оператори системи розподілу електроенергії (ОСР, колишні обленерго, саме вони відповідають за безпечну заміну лічильників у споживачів), радять консультуватися з ними при виборі лічильника. Прислухатися до цих порад чи ні – особиста справа кожного. Крім ОСР право встановити електролічильник має фахівець з електромонтажу з відповідним допуском. Це може бути як фізособа, так і спеціальна компанія.

Незалежно від того, хто придбає та встановить вам лічильник – компанія-ОСР має бути поінформована про такі зміни у споживача. Для цього потрібно подати заявку на параметризацію лічильника на 2 або 3 зони. Це можна зробити на сайті вашого оператора або у його сервісному центрі.

Зауважимо, що заміна лічильників споживачам є безплатною в рамках інвестиційних програм ОСР. Тому варто поцікавитися у вашого оператора – чи не проводиться така кампанія саме з встановлення двозонних лічильників для вашого будинку чи населеного пункту.

Відповідальність за збереження лічильників у помешканні споживача (і пломб на них), покладається на самого споживача. Але якщо прилад встановлено з порушенням – контролер ОСР матиме право оштрафувати споживача.

Щоб уникнути зайвих неприємностей – краще все ж проводити заміну та опломбування лічильника у присутності представника ОСР.

Вартість багатотарифних лічильників та нюанси вибору

Ціна на двозонні лічильники може варіюватися від 2000 до 5000 гривень.

Тризонні можна купити від 3000 до 7000 гривень.

Ціна лічильника залежить від його функціональних можливостей.

Обираючи лічильник, важливо звернути увагу на  клас точності. Раніше похибка такого приладу могла бути 2,5%, у сучасних приладів – до 0,5 - 1%.

Також варто перевірити спосіб кріплення лічильника – за допомогою гвинтів або DIN-рейки. Гвинти підійдуть для встановлення на стандартні електрощити, а на DIN-рейку кріпляться електронні прилади.

Важливий показник – сила струму. Сучасні лічильники розраховані на струми 50-60А.

Скільки можна зекономити завдяки двозонному тарифу

Економія може бути, якщо плануєте користуватися електроприладами вночі. Наприклад, вмикати пральну машинку або електрокотел.

Припустимо, що за місяць ви витрачаєте 500 кВт∙год. За звичайним тарифом це коштує 500х2,64=1320 грн за місяць.

Якщо 300 кВт∙год із загальної спожитої енергії перенести на нічний час, то за неї заплатите 300х1,32=396 грн. Додамо ті 200, які спожиті вдень – 200х2,64=528 грн. Разом 528+396=924 грн. Тобто, економія за місяць 396 грн.

Якщо придбаєте двозонний лічильник за 4000 грн, то він окупиться менше, ніж за рік. І далі все ваше споживання буде значно економнішим, ніж без двозонного лічильника.

Щоб економити при використанні тризонного лічильника – варто порахувати ваші витрати електроенергії залежно від часу доби. Якщо основне електроспоживання припадає на пікові години і ви ніяк не можете це змінити, то економити не вийде. Якщо ж ви готові "посунути" своє споживання електрики на максимально вигідний по тарифу час доби – тоді можна почати вибирати лічильник.

Як знімати покази з дво- та тризонного лічильника

Потрібно передавати показники окремо по кожній зоні – «день» і «ніч». Ці дані вносяться через інтернет або іншим зручним способом. На їхній основі формується рахунок за електроенергію.

Залежно від моделі лічильника, зони можуть мати позначення:

  • Т1 – загальне споживання
  • Дві зони: Т11 - 1 зона (день); Т12 - 2 зона (ніч).
  • Три зони: Т11 - 1 зона (пік); Т12 – 2 зона (напів пік)); Т13 – 3 зона (ніч).

Деякі моделі денний і нічний тариф позначають просто Т1 і Т2 відповідно. На дисплеї відображається інформація про дату, час і кількість використаних кіловатів по кожній із зон.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

При знятті показів з лічильника треба зафіксувати цифри ліворуч до коми, зокрема і нуль. Якщо коми немає – зафіксуйте всі цифри.

Раніше ми писали як заощадити електроенергію та знизити суми у платіжках.