В Україні, відповідно до закону, пенсійний вік становить 60 років. Однак більшості громадян доведеться працювати до 65. Причому навіть пенсія у 65 буде доступна не всім.
Чому фактичний пенсійний вік дедалі менше співпадає з тим, що записано у законі, розповіла старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко.
Визначеним законом пенсійним віком в Україні залишаються 60 років. Однак дедалі менше українців можуть вийти на заслужений відпочинок після шістдесяти. Багатьом доводиться працювати значно довше. І вже незабаром пенсія в 65 років стане реальністю для більшості українців.
Річ у тім, що головна умова для виходу на пенсію – наявність страхового стажу. Його має бути певна кількість років. Однак в Україні триває пенсійна реформа, яку не призупинили навіть через повномасштабну війну. Відповідно до цієї реформи, було підвищено пенсійний вік для жінок із 55 до 60 років. Отже тепер і жінки, і чоловіки, здобувають право вийти на пенсію у 60 років.
Але не все так просто. Адже реформа запустила ще один процес. Із 2017 року в Україні почалося поступове підвищення вимоги до страхового стажу. Щорічно тривалість страхового стажу, яка необхідна для виходу на пенсію, зростає на рік. Таким чином, якщо раніше було досить 25 років стажу, щоб стати пенсіонером, то цьогоріч вже потрібно мати щонайменше 31 рік. А до 2028 року ця вимога зросте до 35 років.
Отже той, хто не матиме стільки років страхового стажу до 60 років (нагадаємо, що страховим вважається стаж, під час якого із зарплати працівника сплачувався ЄСВ, тобто стаж легальної праці), вчасно вийти на пенсію не зможе.
Реально вийти на пенсію в 60 не зможе навіть половина українців
У 2028 році, коли вимога до страхового стажу нарешті зупиниться на позначці у 35 років, вийти вчасно на пенсію не зможе навіть половина 60-річних українців, кажуть експерти. Адже востаннє такий прогноз робився у 2017, тобто 7 років тому, каже Лідія Ткаченко. Тоді прогнозували, що у 2028-му вийти на пенсію в 60, зможуть близько 45% громадян.
Але відтоді Україну накрили "з головою" дві хвилі соціальних потрясінь – епідемія коронавірусу і повномасштабна війна. Через це багато громадян позбулись роботи. Особливо це стосується українців передпенсійного віку, які при звільненнях йшли "під ніж" першими. Хтось із них зміг, оговтавшись від потрясіння, працевлаштуватися офіційно, а хтось так і перебивається випадковими заробітками. Через це у багатьох страховий стаж зупинився на позначці 2020 року. Тому тепер ніхто достеменно не скаже, скільки українців зможуть стати пенсіонерами в 60 у 2028 році. Але це вже точно буде не 45%.
"Це може бути і 60%, і 70%. Даних поки немає, також важко прогнозувати, яку ситуацію матимемо за рік-два", – поділилась експертка.
Нагадаємо, уряд має намір у подальшу замінити українцям пенсію базовою допомогою. Вона буде мінімальною. Решту заощаджень на старість громадяни муситимуть заробити самі.