Аномалія на ринку праці: українські роботодавці змушені згортати виробництво

Автор: Марченко Любов

На українському ринку праці склалася ситуація, якої ще ніколи не було. Кількість вакансій майже зрівнялася з кількістю резюме шукачів роботи. А це означає, що багато роботодавців не зможуть знайти собі працівників, і їм доведеться скорочувати виробництво.

Аномалія на ринку праці: українські роботодавці змушені згортати виробництво - today.ua

Про те, що відбувається на вітчизняному ринку праці, йдеться в матеріалі OBOZ.UA.

Ринок праці – живий організм, який майже стовідсотково є заручником процесів, що відбуваються у суспільстві. Експерти ринку кажуть, що оптимальним вважається співвідношення кількості вакансій до кількості шукачів роботи як 1 до 2. У цьому випадку на ринку є невеличка конкуренція, і роботодавці можуть собі дозволити обирати кращого претендента, а не хапатися за першого-ліпшого.

Власне, так було у квітні 1991-го року: на 99,3 тис резюме роботодавці пропонували 48,2 тис. вакансій. Однак із початком повномасштабної війни ситуація блискавично змінилося. Вже у лютому 2022 кількість вакансій раптово обрушилась удесятеро. І на одну вакансію виявилось по 11 резюме.

Популярні зараз

В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович

У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

А пікового розриву між кількістю вакансій та запитами на роботу було досягнуто в липні 2022: 152,8 тис. резюме проти менше 20 тис. вакансій. Тоді знайти роботу в Україні було майже неможливо.

Однак після того ринок праці, відштовхнувшись від дна, почав зростати. І сьогодні там на 62 тисячі вакансій є приблизно 67 тисяч резюме. Тобто кількість вакансій і кількість резюме майже зрівнялись. Це – безпрецедентний випадок, кажуть експерти. Причому реальна кількість шукачів роботи ще менша. Адже багато людей розміщують вакансії на сайтах із працевлаштування про всяк випадок. Такого дефіциту робочої сили Україна ще не знала. І це означає, що далеко не всі роботодавці зможуть знайти "свого" працівника.   

Дефіцит кадрів відчувається в усіх сферах економіки

Відповідно до опитувань, проведених у квітні 2024 року Європейською бізнез-асоціацією (ЄБА), лише 7% роботодавців не скаржаться на брак персоналу. Водночас 19% кажуть, що частково відчувають дефіцит кадрів. А решта 74% заявили, що кадровий голод допікає їм хронічно, і він не дає їм рухатися далі.

Аномалія на ринку праці: українські роботодавці змушені згортати виробництво

Найгостріше бракує працівників у традиційно "чоловічих" сферах зайнятості – серед інженерно-технічного персоналу і там, де потрібно застосування фізичної сили.

"Ситуація ще не трагічна, але поступово проблема дається взнаки. Кандидатів стає менше з офісного персоналу та робітників (вантажники, карщики, експедитори). Здебільшого відчувається дефіцит чоловіків серед кандидатів на посади, де потрібна важка фізична праця", - каже HR‑директор IDS Ukraine   Олексій Овчаренко.

Дуже відчутний брак кваліфікованого персоналу і там, де потрібні глибокі професійні знання та навички. Причому компанії потребують не лише чоловіків, але й жінок. Адже чимало українців, які були майстрами своєї справи, опинилися за кордоном. І багато хто з них уже знайшов себе у тамтешніх промислах.  

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Їх треба будь-що повернути в Україну. Якщо не зараз, то принаймні після війни. Адже, якщо цього не вдасться зробити, то Україна може втратити значну частину свого виробничого потенціалу. Виробництвом просто нікому буде займатися. Роботодавці вже й зараз змушені ставити на паузу плани і частково згортати обсяги виробництва через брак робочої сили.

Нагадаємо, в Україні легалізували працю хатніх робітників.

Головне