Адвокат роз'яснив, коли співробітники ТЦК та поліції мають право перевіряти документи громадян

Автор: Корнєєв Ігор

Співробітники поліції мають шість законних підстав для перевірки документів громадянина. Співробітники ТЦК набагато більш обмежені у своїх правах.

Адвокат роз'яснив, коли співробітники ТЦК та поліції мають право перевіряти документи громадян - today.ua

В умовах воєнного стану українці, особливо чоловіки, значно частіше стали зустрічатися з випадками перевірки документів правоохоронцями. Також на вулиці населених пунктів України вивели тисячі військових, які намагаються забезпечити армію новобранцями.

Адвокат Роман Сімутін роз'яснив, що для поліціянтів існує лише шість законних підстав для перевірки документів. Будь-яке відхилення від них є порушенням закону з боку правоохоронця.

Співробітник поліції може перевірити ваші документи, якщо громадянин:

Популярні зараз

Дальнобійники розпочали масштабну акцію протесту: перекрито трасу Київ-Одеса

У Європі різко скорочують розмір допомоги українським біженцям: де платитимуть менше

Чи вважається врученою залишена у двері повістка: роз'яснення постанови Кабміну

Не всі українці знають, що у них є право на достроковий вихід на пенсію під час війни

  • перебуває у розшуку;
  • перебуває на режимному об'єкті (включаючи блокпости, проте лише в тому випадку, якщо вони встановлені на підставі спільного наказу командування та коменданта);
  • має заборонені або обмежені засоби та речі;
  • вчинив чи планує вчинити правопорушення;
  • опинився на місці ДТП чи скоїв правопорушення;
  • Якщо зовнішні ознаки людини дають підстави вважати, що вона причетна до правопорушення.

Останній пункт, вочевидь, вельми неконкретний.

"Тут ключове - до якого саме правопорушення ви причетні? Поліцейський повинен уточнити, за яких обставин, де і коли вас бачили. Де і коли було відкрито кримінальне провадження і за якою статтею", – пояснив адвокат Роман Сімутін.

Він також дав роз'яснення прав співробітників ТЦК. Адвокат уточнив, що поліціянти наділені владою за умовчанням, а співробітники ТЦК та СП на вулицях вашого міста діють за розпорядженням військового коменданта. При цьому зазвичай у цих документах взагалі не вказані імена людей, яким надається право перевіряти документи.

"Тобто можна взяти двірника, одягти на нього форму і поставити перевіряти документи. Адже прізвище в розпорядженні не вказано. Фактично будь-кого можна одягнути (у військову форму - ред.)," - розповів Сімутін.

Також співробітники ТЦК не мають доступу до баз правопорушень, на підставі яких проводиться затримання підозрюваних, тому вони в принципі не мають права зупиняти людину на підставі більшості перерахованих вище пунктів.

Адвокат роз'яснив, коли співробітники ТЦК та поліції мають право перевіряти документи громадян

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Фактично, якщо у вас із собою немає наркотиків чи зброї, ви не вчиняєте на цю мить правопорушення, а співробітники ТЦК зупинили вас не на блокпосту, вони не мають законних підстав це робити.

Нагадаємо, напередодні Верховна Рада 283 голосами "за" ухвалила закон про мобілізацію. Зокрема він збільшить штрафи для тих громадян, які ухиляються від візиту до ТЦК.