“Земля стає золотою“: в Україні різко зросли ціни на ділянки

Автор: Леся Ловіцька

В Україні з 1 січня діють нові правила розпродажу землі – розпочався новий етап реформи. Стало відомо про зміни на ринку – вартість ділянок різко зросла.

“Земля стає золотою“: в Україні різко зросли ціни на ділянки - today.ua

З 2024 року в Україні можуть купувати землю не лише фізичні, а й юридичні особи. Обмеження продажу сільськогосподарських угідь збільшилися з 100 до 10 000 га.

У Мінагрополітики дійшли висновку, що розпродаж піде ринку на користь – землевласники матимуть змогу отримати гроші від продажу. Проте є побоювання, що українці можуть залишитися без землі.

Голова Спілки українського селянства та власник с/г компанії "Данастра" Іван Томич нагадав, що перший етап земельної реформи стартував у 2021 році, але з того часу мало хто з аграріїв купив цю нерухомість. Справа в тому, що вони, не маючи коштів, потрапили до "супермаркету". Очікувався запуск пільгового кредитування, бо без компенсацій фермерам складно робити такі дорогі покупки.

Популярні зараз

Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією

Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші

Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру

Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС

"Купувати за свої мало хто міг, банківські кредити були занадто дорогими. Так що цей розпродаж пройшов повз село", - пояснив експерт.

Проте торгівля все одно йшла. За даними Мінагрополітики на 21 січня 2024 року було відчужено 540 000 грн. В Україні загалом близько 42 млн с/г угідь. Таким чином на продаж потрапило менше 1,5% з них.

Найчастіше новими власниками землі стають непрофільні покупці – інвестори. Деякі з них почали здавати землю в оренду, а решта "забула" про своє майно, яке простоює.

Як змінилися ціни на землю

У липні 2021 року середня вартість землі становила 87 900 грн/га – на той час це було близько 3000 доларів. Вже у листопаді вона впала до 36 100 грн/га – фактор ажіотажу швидко зник.

“Земля стає золотою“: в Україні різко зросли ціни на ділянки

На початку 2024 року середня ціна гектара землі становила 43 500 грн – близько 1200 доларів за гектар.

"Хоча у гривні зафіксовано зростання вартості землі, у доларовому еквіваленті вона дешевшає", - пояснив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

“Земля стає золотою“: в Україні різко зросли ціни на ділянки

Причина у низькому попиті. Орендні ставки підвищуються повільно, с/г виробництво другий рік є збитковим. Оренда чи не єдиний шлях заробити на землі. Більшість українців купують ділянки, щоб здавати їх агрохолдингам. Однак не скрізь ситуація така сумна.

"Є регіони, де земля стає золотою. За даними Мінагрополітики, в Івано-Франківській області гектар коштує 109 200 грн, у Львівській — 120 300 грн, у Київській — 107 800 грн. Але є й ті, де цінники обвалилися. Скажімо, у Запорізькій області землю можна купити по 23 700 грн за гектар, у Миколаївській – по 28 100 грн, у Сумській – по 27 500 грн.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Міністр сільського господарства Микола Сольський заявив, що станом на 18 січня юридичні особи придбали в Україні лише вісім ділянок. Очікуваного стрибка цін може й не статися. Вони зростуть у межах інфляції – на 5-10%. Значне подорожчання очікується лише у столичному та західному регіонах. У більшості областей земля дешевшатиме, тому у селян навряд чи буде можливість вигідно продати свої паї.

Раніше повідомлялося, що українці з 2025 року почнуть вилучати земельні ділянки.

Головне