Зелений тариф для домогосподарств: чи вигідно підключати та як оформити під час війни

Автор: Евгений Шведов

Зелений тариф – це спеціальний механізм для стимулювання виробництва електроенергії з відновлюваних джерел енергії. Простими словами – якщо власник встановить у себе на подвір'ї сонячну, вітрову чи гідроелектростанцію та оформить зелений тариф – то держава законодавчо зобов'язана викупити вироблену електроенергію за встановленим тарифом, який вищий, ніж той, за яким купують електроенергію побутові споживачі.

Зелений тариф для домогосподарств: чи вигідно підключати та як оформити під час війни - today.ua

Як оформити зелений тариф у період воєнного стану, чи ускладнилася процедура, у скільки зараз може орієнтовно обійтися підключення сонячної електростанції та яка її окупність – проаналізував Today.ua.

Хто може скористатися зеленим тарифом

Оформити зелений тариф можуть фізичні особи, власники домогосподарств,  які встановили об'єкти генерації з відновлюваних джерел енергії у себе на подвір'ї чи будинку. Але закон обмежує потужності таких сонячних електростанцій до 30 кВт.

Також встановити зелений тариф для своєї генерації можуть власники бізнесу. В такому випадку немає обмежень потужності, але станція потужністю понад 150 кВт повинна отримати ліцензію постачальника електроенергії.

Популярні зараз

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

У Мінекономіки спрогнозували зростання курсу долара до 50 гривень

Верховна Рада знайшла додаткові підстави для припинення виплати пенсій

Греція остаточно відмовила у передачі систем Patriot Україні: названо причину

Далі говоритимемо про зелений тариф для власників домогосподарств, і проведемо орієнтовний підрахунок вартості встановлення СЕС, як найпоширенішого та найдешевшого варіанту, та його приблизну окупність за поточних умов. Додамо, що відповідно до професійної термінології власники домогосподарств, які виробляють електроенергію для власних потреб і паралельно продають її в мережу – називаються просьюмерами. Тож далі будемо використовувати цей термін.

Розмір зеленого тарифу у 2024 році

Зелений тариф в Україні кілька разів переглядався. Актуальні на сьогодні тарифи встановлені Національною комісією з регулювання енергетики та комунальних послуг з 29 грудня 2023.  Вони різні, залежно від джерела відновлюваної енергії, яке використовується для генерації, його потужності, від терміну введення в експлуатацію генеруючої установки та від того, чи використовує власник українське обладнання. 

Детально можна подивитися за лінком, а тут наводимо тариф на електроенергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання генеруючими установками приватних домогосподарств, встановлена потужність яких не перевищує 30 кВт та які введені в експлуатацію:

  • з 1 квітня 2013 року по 31 грудня 2014 року – 1445,21 коп./кВт-год (без ПДВ);
  • з 1 січня 2015 року по 30 червня 2015 року – 1299,82 коп./кВт-год (без ПДВ);
  • з 1 липня 2015 року по 31 грудня 2015 року – 807,24 коп./кВт-год (без ПДВ);
  • з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року – 766,01 коп./кВт-год (без ПДВ);
  • з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2019 року – 729,12 коп./кВт-год (без ПДВ);
  • з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2023 року – 655,34 коп./кВт-год (без ПДВ);
  • з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року – 590,24 коп./кВт-год (без ПДВ).

Також актуальну інформацію про величину зеленого тарифу для приватних домогосподарств повинні розміщувати та щокварталу оновлювати на своїх сайтах постачальники універсальних послуг. Їх список є на сайті НКРЕКП. Такий постачальник один на область, за виключенням міста Києва і Київської області, де в кожного свій, та окупованого Криму, де зараз не працюють українські постачальники.

Як оформити зелений тариф: техумови, монтаж станції, договір

Під час підготовки публікації ми не знайшли даних, які б свідчили, що від початку воєнного стану процедура підключення зеленого тарифу ускладнилася принаймні для неокупованих територій. Хоча загалом алгоритм дій простим не назвеш.

Технічні умови для приєднання до мереж

Для оформлення зеленого тарифу в першу чергу треба отримати документ під назвою "Технічні умови стандартного приєднання" для власне приєднання вашої установки до мережі, де будуть вказані технічні вимоги щодо необхідної потужності ліній електропередачі та інші нюанси.

Перевірка потужності лінії, що подає електрику до будинку, важлива для забезпечення надійності передачі енергії від станції. Це також важливо, щоб кількість фаз у будинку відповідала інвертору сонячної електростанції.

Наприклад, якщо ваш будинок має однофазну лінію з потужністю 5 кВт, а ви плануєте встановити СЕС на 30 кВт, то вам потрібно буде прокласти 3-фазний ввід для передачі енергії. 

Щоб з'ясувати всі технічні нюанси та отримати техумови – зверніться до вашого оператора системи розподілу електроенергії (ОСР, раніше обленерго) або в місцевий РЕМ (підрозділ ОСР). Туди ж треба подати і вказані нижче документи.

Вартість приєднання може коливатися залежно від типу населеного пункту і відстані від ділянки до трансформатора або лінії електропередачі 0,4 кВ. Зокрема, для відстані до 300 м вартість становитиме від 1400 до 1700 грн. 

Документи для оформлення технічних умов: 

  • копія витягу з Державного реєстру речових прав про реєстрацію права власності на нерухоме майно та копія документа, що підтверджує право власності на житловий будинок/садовий будинок/земельну ділянку (договір оренди, договір купівлі-продажу, спадщина, дарування і т.д.), завірені підписом замовника;
  • копія паспорта України, завірена підписом замовника;
  • копія ідентифікаційного коду, завірена підписом замовника;
  • викопіювання з місця розташування об'єкта/земельної ділянки;
  • номер телефону контактної особи;
  • електронна адреса (для персонального кабінету та комунікації);
  • заявлена потужність, кВт.

Після отримання технічних умов їх потрібно виконати – встановити чи замінити необхідне обладнання. Після цього представник ОСР має встановити та опломбувати 3-фазний лічильник і надати майбутньому просьюмеру паспорт точки розподілу та акт пломбування лічильника.

Зелений тариф для домогосподарств: чи вигідно підключати та як оформити під час війни

Монтаж сонячної станції: нюанси

Починати процес встановлення станції можна після того, як до будинку була підведена лінія з потрібною потужністю. Нагадаємо – говоримо про СЕС. Потужність інвертора має бути не більша ніж потужність лінії, яка заявлена в паспорті точки розподілу. Також сумарна потужність панелей станом на 12 січня 2024 року не має перевищувати потужності інвертора, хоча учасники ринку виступають за скасування цієї вимоги.

Сонячні панелі можна встановити як і на даху будинку, так і на конструкції. Тип монтажу треба вказати в заяві та однолінійній схемі підключення, які подаватимуться на оформлення зеленого тарифу.

Під час встановлення СЕС важливо встановити реле напруги, яке автоматично відключить станцію, якщо напруга в мережі перевищить 242 В або буде нижче 198 В. Це реле має бути встановлене поруч із будинковим лічильником або в окремій щитовій, якщо місця поруч немає.

Перед монтажем реле потрібно розпломбувати щитову, де вже встановлений лічильник. Після монтажу реле та пробного запуску станції, інженер з обленерго повторно опломбовує лічильник і реле. Після цього можна подавати документи на отримання зеленого тарифу.

Заява на зелений тариф: що потрібно

Заяву-повідомлення про встановлення генеруючої установки потрібно подати до вашого постачальника універсальних послуг (залежно від регіону розташування). Форма заяви є в додатку 13 до Правил роздрібного ринку електричної енергії. 

Документи на зелений тариф:

- копія документа, яким визначено право власності чи користування (оренда, позичка, управління тощо) на об'єкт (житлову нерухомість);

- копія паспорта точки розподілу (передачі) електричної енергії;

- документ, яким визначено межі земельної ділянки (паспорт забудови земельної ділянки, технічний паспорт БТІ, правоустановчий документ тощо). 

У заяві-повідомленні треба обов'язково вказати банківські реквізити рахунка для перерахування коштів за зеленим тарифом.

Подати заяву-повідомлення можна особисто або через уповноваженого представника чи надіслати її поштою рекомендованим листом з описом вкладення.

Постачальник універсальних послуг зобов'язаний перевірити повноту інформації в документах та зареєструвати її в день отримання якщо надано повний пакет документів. Якщо документи не всі – постачальник має надати споживачу обґрунтовану відмову в її реєстрації протягом 3 робочих днів з дня отримання заяви-повідомлення.

Майбутній просьюмер має право усунути причини відмови й повідомити про це постачальника та надати документи, що це підтверджують. 

Після отримання повного пакета документів постачальник реєструє заяву-повідомлення.

Також просьюмер зобов'язаний надати постачальнику універсальних послуг копію паспорта точки розподілу електроенергії (який видається після виконання техумов) упродовж 15 календарних днів з дня отримання цього паспорта від ОСР (і не пізніше закінчення календарного місяця). Цей документ є невіддільною частиною договору про купівлю-продаж електричної енергії за зеленим тарифом приватним домогосподарством.

Орієнтовний підрахунок витрат та окупності СЕС

Компанії, які спеціалізуються на встановленні СЕС, вказують, що завдяки зеленому тарифу вона може окупитися в середньому за 5-7 років і далі вже приноситиме прибуток.

Ми порахували наступним чином. В середньому, сума капіталовкладень в обладнання сонячної електростанції на 30 кВт може коштувати близько $20 000.

Така станція зможе згенерувати близько 27,5 МВт-год електроенергії за 1 рік роботи.

Якщо вартість одного кіловата за зеленим тарифом складе 5,9 грн/кВт-год, то за 1 рік роботи станція принесе: 27500 кВт-год х 5,9 грн/кВт-год= 162250 грн ($4216 за поточним курсом) якщо продати всю вироблену електроенергію. За таких умов витрати окупляться через 4,7 року. 

Але насправді домогосподарство не зможе продавати всю вироблену електроенергію, тому що якусь частину споживатиме. Тоді СЕС окупиться за довший час.

Для порівняння – підрахунки за допомогою Chat GPT без урахування зеленого тарифу:

Визначення потужності СЕС: Нехай ми розглядаємо встановлення СЕС потужністю 5 кВт, що відповідає середнім потребам приватного домогосподарства.

Вартість обладнання: Приблизна вартість сонячних панелей, інвертора та іншого обладнання для СЕС обсягом 5 кВт може складати близько $8657–12985.

Державні пільги: В Україні існують програми стимулювання використання сонячної енергії, які можуть покрити частину витрат. Припустимо, що буде пільга в розмірі 20% від вартості обладнання.

Очікувані заощадження на електроенергії: Приблизно СЕС потужністю 5 кВт може забезпечити економію на електроенергії у розмірі $541-865 на рік, залежно від регіону та споживання.

Окупність проєкту: Припустимо, що витрати на встановлення СЕС складають $10821 євро. Після врахування пільги у 20%, загальні витрати складають $8657

У підсумку, такий проєкт може окупитися протягом 10-16 років.

Реальні цифри можуть відрізнятися залежно від багатьох факторів, таких як ціни на обладнання, технічні особливості монтажу та інші чинники. 

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Проблеми з боргами за зеленим тарифом

Для правильної оцінки і розуміння, чи варто ставати просьюмером, необхідно пам'ятати, що зараз на ринку електроенергії в Україні існує значна проблема – заборгованість держави перед виробниками електроенергії за зеленим тарифом.  Загалом борг перед зеленою генерацією, промисловими та приватними, за 2023 рік – 19,1 млрд грн. Станом на 1 вересня 2023 року просьюмерам держава заборгувала 3,96 млрд грн. Чому так сталося, звідки борги та коли їх погасять – це вже інша історія, але плануючи заробляти на зеленому тарифі варто про це пам'ятати.

Раніше ми рахували, чим вигідніше опалювати домогосподарство у 2024 році: електроенергія, дрова, вугілля, газ чи пелети?