Заморожування війни може бути єдиним виходом із сьогоднішнього глухого кута, в який зайшли події на фронті. Навіть більше, це може бути єдиним способом збереження України. Але це заморожування може мати декілька сценаріїв, серед яких є два основних. Визначальним буде те, який сценарій візьме гору.
Про це заявив український журналіст Віталій Портніков в ефірі телеканалу "Еспресо".
Сценарій перший - український
Перший сценарій передбачає замороження конфлікту, яке справді могло б гарантувати Україні подальший захист і безпеку. Портніков розяснив, що, на його думку, може гарантувати Україні безпеку.
"Україну запрошують до НАТО, гарантії безпеки на цій території, яку ми наразі контролюємо (важливо, щоб вони були більшим)… Це означає, що ми виходимо на трек: повернення наших територій політичним шляхом, ми частина оборонного союзу і наші союзники теж будуть робити все, щоб ці території повернути політичним шляхом. Тобто тиск на Росію буде продовжуватися і після цього припинення вогню", – описав журналіст сценарій, сприятливий для України.
Однак в його сценарії є два "але". Генсек НАТО Єнс Столтенберг недвозначно дав зрозуміти, що Україну можуть узяти в НАТО лише після її перемоги над Росією. До цього моменту альянс може лише допомагати Україні та заохочувати її до подальшої війни, але не приймати в члени.
Таку позицію можна зрозуміти. Адже Росія, попри все, дуже сильний противник, і НАТО не хоче вв'язуватись у пряме військове протистояння з нею. До того ж, Володимир Путін - абсолютно непрогнозований у своїх вчинках. І тому не можна виключати, що він втягне світ у ядерний конфлікт.
Ще одне "але" – це несприйняття такого варіанту українським політичним керівництвом, яке наполягає лише на негайному виведенні російських військ з усієї території України. Сюди входить, звісно, і Крим, який РФ нізащо не готова зараз віддати.
Сценарій другий - російський
Він несприятливий для України через те, що це замороження війни на умовах Росії. Мир не буде тривалим, а лише на певний час. І Україна жодного дня не почуватиметься у повній безпеці. Такий сценарій цілком може відбутися, якщо Україну не приймуть до НАТО ще до закінчення військових дій.
"Ми розуміємо, що це війна, яка дасть відповідь на питання, чи буде у наступні роки існувати на політичній мапі світу Українська держава, чи Російська Федерація охопить всі кордони та почне втілювати у життя проєкт “Радянський Союз 2.0″. Дуже проста річ, яка може обернутися новими мільйонами біженців і новими сотнями тисяч жертв – це теж реальність. Значить чим більшою буде підтримка світу, тим менше у Росії буде шансів заморозити конфлікт на власних умовах", – підсумував політолог.
Нагадаємо, стали відомі деталі мирної угоди, яку Україна відмовилась підписувати навесні 2022 року.