Today.ua

Європа розігрівається внаслідок глобального потепління надто швидко: готуємось до катастрофи, - ООН

Глобальне потепління стає для людства не меншою проблемою, ніж війни. Та якщо війни усе ж можна припинити, то зупинити кліматичні зміни людство поки що не в силах. Наша планета невпинно розігрівається. І найшвидшими темпами цей процес просувається в Європі.

Такі висновки, зокрема, містить доповідь Всесвітньої метеорологічної організації ООН "Стан глобального клімату у 2022 році", яка була оприлюднена на глобальному Кліматичному саміті СОР 27.

Європа сильніше за решту континентів відчуває на собі наслідки глобального потепління. Середня температура повітря на європейському континенті зростає удвічі швидше, ніж в інших частинах світу. Принаймні, така тенденція простежується упродовж останніх тридцяти років.

Підвищення концентрації парникових газів призвело до катастрофічних зрушень у кліматі, який змінюється буквально у нас на очах. Посухи, повені, нестримне зростання температури, яке раптом змінюється літніми заморозками – клімат на європейському континенті останніми роками нагадує стан здоров'я важкохворого, якого лихоманить і кидає то в жар, то в холод. Однак надії на одужання цього "хворого" дедалі примарніші.

Так, лише за 2021 рік посуха та аномальна літня спека забрали у благополучній Європі життя сотень людей. При цьому півмільйона європейців відчули економічні наслідки глобального потепління. А загалом економікам країн єврозони кліматичні зміни завдали понад 50 мільярдів доларів економічного збитку.

"За період із 1991-го до 2021 року температура в європейських країнах підвищувалася із середньою швидкістю близько половини градуса за десятиліття. Через це з 1997-го до 2021 року льодовики Альп втратили 30 метрів товщини льоду. Крім того, тане льодовий панцир Гренландії, прискорюючи підвищення рівня води у світовому океані", – йдеться у доповіді.

Найстрашніші наслідки може спричинити танення льодовиків

Наслідки такого глобального танення льодовиків, як кажуть учені, будуть катастрофічними для усього людства. Втім, на сьогодні немає жодної кліматичної моделі, в яку вписалось би усе, що може трапитися з кліматом планети, причому вже найближчими десятиліттями.

Відповідно до прогнозів ВМО та служби Євросоюзу Copernicus, яка займається вивченням клімату, найближчими роками на планеті катастрофічно зростатиме кількість і потужність стихійних лих, спричинених змінами клімату. Причому в Європі цей процес просуватиметься пришвидшеними темпами. Тут катаклізми будуть сильнішими і дошкульнішими.

А через стрімке танення льодовиків можуть спалахнути нові хвороби та пандемії, яких ще не знає медицина. Адже в льодовиках могли мільйонів років "спати" збудники смертельних недуг, у тому числі вірусів, які досі були незнайомі людству.

На кліматичному саміті було вирішено включити обговорення питання про фінансову компенсацію кліматичних змін бідним країнам, яку мають виплачувати багатші країни. Адже саме багаті країни викидають в атмосферу найбільше парникових газів, що пришвидшує процес глобального потепління.

Нагадаємо, на Землі почалися події, які містично нагадують сюжет кінострічки Крістофера Нолана "Інтерстеллар".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ