Фінансова допомога Заходу затримується. В Україні розраховують на позитивний сценарій та впевнені, що гроші надійдуть. Проте влада має план Б – на випадок, якщо ситуація вийде з-під контролю.
Відомо, що у 2024 році наша держава розраховує отримати від партнерів десятки мільярдів доларів. Очевидно, що у січні грошова допомога не надійде, а лютневі виплати також залишаються під питанням. Глава НБУ Андрій Пишний повідомив, що Україна певний період має протриматися на своїх ресурсах і витрачати кошти, отримані з власних джерел.
Пишний відзначив внутрішній борговий ринок, який відновив роботу у 2023 році. Голова Нацбанку оцінив це як позитивний момент.
"Спільно з іншими заходами це дає нам можливість говорити, що ми маємо "план Б", - пояснив топ-менеджер регулятора.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Пишний не уточнив, що саме має на увазі під цими заходами, проте може йтися про скорочення бюджетних видатків. Можливе скасування запланованих підвищення зарплат і пенсій, а також інших видів соціальної допомоги. Однак раніше влада запевняла, що до цього не дійде.
Як бачимо, українська влада впевнена у позитивному результаті. Проте міністр закордонних справ Дмитро Кулеба раніше заявив, що в Україні немає плану Б на випадок припинення фінансування з боку Заходу. Він висловив упевненість у "плані А". Глава МЗС підкреслив, що Україна завжди боротиметься з тими ресурсами, які вона має, а допомога буде продовжена задля безпеки інших держав.
Думка політолога
Політолог Ігор Рейтерович вважає, що "план Б" є насправді, проте наша влада не хоче про нього говорити. Якщо Україні не отримає 60 мільярдів доларів від США, то залишається грошова допомога від Євросоюзу. Наша держава працює над збільшенням підтримки інших партнерів, які до кінця поточного року нададуть суму, близьку до американської.
"У нас є домовленості з іншими країнами. Тому наш план "Б" - це брати меншими траншами, але у більшої кількості джерел. Цей план працює, його просто не називають "планом Б". Тому що 60 мільярдів доларів від США - дуже важлива для нас історія", - цитує експерта "Фокус".