Чимало українців працювали за кордоном. Стало відомо, як враховується стаж для нарахування пенсій таким громадянам.
Призначення пенсії тим українцям, які працювали на Батьківщині та в іноземній державі, відбувається відповідно до міжнародних договорів. Угоди між Україною та країнами СНД, а також із країнами Євросоюзу відрізняються.
Договори між Україною та іншими країнами у сфері пенсійного забезпечення можуть бути підписані за територіальним чи пропорційним принципом. Другий тип укладено з більшістю європейських країн. Такі Договори про соціальне забезпечення підписані та ратифіковані з Естонією, Болгарією, Латвією, Іспанією, Литвою, Португалією, Чехією та Польщею.
Провідна експертка соціальних та гендерних програм Центру Разумкова Ольга Піщуліна зазначила, що Україна отримала статус кандидата-члена ЄС. Тому з усіма базовими країнами, Німеччиною, Польщею та країнами Прибалтики - підписано двосторонні договори.
Популярні зараз
Названо тарифи на газ в Україні з 1 грудня
В Україні різко зросла кількість захворювань на ВІЛ та сифіліс
За такими угодами Україна та інші країни призначають та виплачують пенсії за страховий стаж, який громадянин отримав на її території. Якщо пенсіонер переїжджає до цих країн на постійне місце проживання, українська сторона продовжує виплачувати пенсії. При цьому за заявою українця їх можуть виплатити одразу за шість місяців наперед перед від'їздом.
Радник Української асоціації адміністраторів пенсійних фондів Тетяна Сальникова пояснила, що якщо українець залишився в Німеччині, то Німеччина виплачуватиме йому пенсію, а ПФУ – відшкодовуватиме німецькій пенсійній установі частину за період, коли людина працювала в Україні.
Пенсіонерам, які працювали у зазначених країнах та повертаються на ПМП в Україну, частину пенсії призначить іноземна держава за своїм законодавством, а іншу частину – за українським страховим стажем, за нашими законами. А виплата за закордонний стаж буде здійснюватися в Україні.
Нагадаємо, що пенсійні виплати в Україні у зоні ризику в умовах повномасштабної війни з Росією. Справа в тому, що є залежність залежність від міжнародної допомоги. ПФУ недоотримує власні кошти, тому потрібна дотація із держбюджету.
"У цьому нічого страшного. Ми розуміємо, що всі доходи йдуть на оборонку, практично вся соціальна сфера фінансується за рахунок західної допомоги - грантів, кредитів. Тому є серйозні ризики", - наголосила Піщуліна.
Виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський уточнив, що продовження виплат українським пенсіонерам, які виїхали за кордон, може опинитися під питанням. Не повинно бути так, що пенсіонер у Німеччині одночасно отримує соціальну допомогу від цієї країни та українську пенсію на українську картку. Таким чином від суті отримує подвійну соціальну допомогу, в тому числі і від країни, яка перебуває у стані війни.
Раніше повідомляли, що в Україні заморозили мінімальні пенсії.