Вже від завтра, 3 жовтня, курс долара в Україні може різко підскочити. Замість фіксованого курсу 36,6 гривні Нацбанк запроваджує на валютному ринку гнучкий обмінний курс, який визначатиметься самим ринком.
Про це повідомила прес-служба Нацбанку України.
"За цього режиму офіційний курс визначатиметься на основі курсу за операціями на міжбанківському ринку, а не встановлюватиметься директивно Національним банком відповідно до постанови правління НБУ №18, як це відбувалося з 24 лютого 2022 року", - йдеться у повідомленні.
Водночас у повідомленні наголошують, що НБУ наразі запроваджує режим керованої гнучкості, а не плаваючого курсоутворення – такого, як діяло в Україні до початку повномасштабного вторгнення. Різниця між ними полягає в тому, що за умов виникнення валютного дефіциту банк здійснюватиме доларові інтервенції на ринку, щоб не допустити різкої девальвації гривні.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Втім, Нацбанк розглядає також і ймовірність зворотного процесу – надмірного зміцнення гривні. Отже, за рахунок своєї присутності на валютному ринку, НБУ, як потужний гравець та рефері одночасно, стежитиме за тим, щоб на ринку валют не виникало ніяких катаклізмів. Він буде дбати, щоби гривня сильно не падала і сильно не зміцнювалась.
"Водночас курс на готівковому валютному ринку, де мають змогу купувати та продавати валюту громадяни, встановлюватиметься за тими ж правилами, що і раніше. Він працює в такому режимі вже майже півтора року, упродовж яких гривня як послаблювалася, так і суттєво зміцнювалася. НБУ продовжить докладати зусиль для сприяння належній роботі готівкового валютного ринку, зокрема мінімізуючи різницю між готівковим та офіційним курсами", - зазначають у повідомленні Нацбанку.
Попри таку лібералізацію валютного ринку, Нацбанк надаватиме пріоритетне значення національній валюті і дбатиме про те, щоб заощадження в національній валюті та операції в гривні залишались привабливими для громадян.
Тобто Нацбанк не відпускає гривню у зовсім вільне плавання, проте дає їй більше свободи, а за потреби буде готовий підставити їй "плече", щоб не дати її знецінити.
Водночас у НБУ зазначають, о кінцевою метою таких поступових послаблень є вільний валютний ринок із плаваючим ціноутворенням.
Нагадаємо, експерти фінансового ринку радять зберігати заощадження у різній валюті. Так, довгострокові кредити радять зберігати у доларах або євро, а короткострокові вклади краще робити у національній валюті.