Волонтери, які перевозять автомобілі для ЗСУ, заявили про складнощі із благодійною діяльністю. Їм на кордоні видають повістки до ТЦК.
Деталі представив Дмитро Льоушкін, засновник групи компаній "Прайм", що займаються перевезеннями. Він повідомив, що чоловікам-волонтерам замість дозволу на перетин кордону вручають повістки у військкомат. Наприкінці 2023 року стало відомо, що для виїзду за кордон потрібна довідка з ТЦК, але не було роз'яснень, який саме це документ і як його отримати.
Багато хто приїжджав на кордон, стояв по 11 годин, а потім повертався за якоюсь довідкою. За словами Льоушкіна, діяла негласна заборона на пригін машин:
"Тих волонтерів, які вперше виїжджали за авто, взагалі не випускали, споряджали повісткою та відправляли до ТЦК. А тих, хто виїжджав не вперше – допитували наче вони ДРГ-групи".
Дмитро Льоушкін підкреслив, що перетин кордону став заплутаним і складним, не було точної інформації, що потрібно надати. Вказано, що відомості з Києва передавалися телефоном, а на місцях їх трактували по-різному:
"Не знаю, чи відмовляються інші волонтерські організації перевозити машини. Однак мені відомий випадок, коли волонтер однієї з організацій їхав за машинами, а у результаті зараз служить на полігоні у Житомирі", - цитує експерта УНІАН.
Повідомляється, що особливо "жорстко крутять" тих чоловіків, які вперше перевозять авто. Тих, хто їздив багато разів, перевіряють не так суворо, але часто не пропускають. Льоушкін вважає, що проблема – у відсутності регулювання на законодавчому рівні. Кабмін має видати постанову, але питання відкладається через роботу над новим законопроектом про мобілізацію.
На думку засновника "Прайма", державі потрібно створити окрему структуру, яка буде наглядати за роботою волонтерів, які доставляють техніку. Потрібний чіткий список документів та процедур для виїзду за кордон. Також слід вирішити проблему із затримками та чергами на кордоні. Це можна зробити, виділивши окремих співробітників на митниці та прикордонних переходах.
Дмитро Льоушкін наголосив, що якщо державі потрібно, щоб волонтери продовжували працювати, їм треба забезпечити комфортні умови.
Нагадаємо, що відомо про мобілізацію чоловіків з інвалідністю.