Today.ua

Війна в Україні могла скінчитися навесні 2022: Арахамія пояснив, чому не була підписана мирна угода з РФ (Відео)

Мирна угода з РФ могла бути підписана навесні 2022 року у Стамбулі, і війна в Україні могла скінчитися. Проте наша делегація тоді вийшла з переговорного процесу. На це були певні вагомі причини.

Чому так сталося, і які міркування не дозволили тоді Україні укласти мир з агресивним сусідом, розповів в інтерв'ю журналістці Наталі Мосейчук лідер фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

"Путін показував документ за результатами перемовин африканській делегації, де, як він стверджує, прописаний проект мирної угоди з Україною. І цей документ начебто було парафійовано в Стамбулі", - зауважила Наталя Мосейчук.

У цьому документі начебто було прописано угоду про нейтральний статус України, а також були перелічені гарантії безпеки для неї. Ба більше, Путін навіть заявив, що там стоїть підпис керівника української делегації. (Нагадаємо що тоді керівником української делегації був саме Давид Арахамія.)

Втім, попри запевнення російського президента, що документ було підписано, він його ніде не оприлюднив. Тобто очевидно, що це був якийсь робочий проект угоди, на якому не було і не могло бути нічийого підпису. Та все ж такий документ опрацьовувався обома сторонами переговорів.

Втім, члени делегації, що представляли на переговорах Україну, уже не вперше заявляють, що в них і не було на меті підписувати мирну угоду. Було просто завдання потягнути час, щоб дати ВСУ час зібратися з силами.

А от щодо мети росіян, то вони, очевидно, насправді сподівались на підписання мирної угоди. Принаймні, Давид Арахамія у цьому переконаний.

"Вони дійсно майже до останнього сподівались, що вони нас дотиснуть на підписання такої угоди. Щоб ми взяли нейтралітет. Нейтралітет і дамо зобов'язання, що ми не будемо вступати до НАТО", - розповів лідер провладної фракції.

Причому це була єдина основна умова ймовірного мирного договору. Решта, як каже Арахамія, це були "косметичні політичні приправки" на кшталт денацифікації та прав російськомовного населення.

Однак Україна відмовилась від умов, поставлених росіянами, та вийшла з переговорного процесу. Мотивація української делегації досі не була ніким чітко озвучена. І от зрештою Давид Арахамія дав вичерпну відповідь, що спонукало нашу делегацію вийти з перемовин.

"По-перше, для того, щоб на цей пункт погодитись, треба змінювати Конституцію. В нас шлях до НАТО записаний в Конституції. По-друге, немає довіри, і не було, і немає до росіян, що вони це зроблять", - зауважив Давид Арахамія.

В української влади були великі сумніви щодо щирості намірів росіян. Влада припускала, що росіяни обрали таку саму тактику, що й наша делегація – тягнуть час і присипляють пильність. Аби потім зібратися з новою силою і знову здійснити вторгнення в Україну, але вже більш підготовлене та осмислене. 

"Ну ми ж не могли щось підписати, відійти, всі б там видихнули, а потім вони б зайшли більш підготовлені. Бо вони зайшли насправді непідготовлені до такого спротиву. То ми могли б тільки працювати, коли є стовідсоткова впевненість, що це не повториться вдруге. А такої впевненості немає", - поділився керівник переговорників.

Була ще й третя причина, яка, ймовірно, стала вирішальною, і яку Давид Арахамія озвучив наостанок:

"Більш того, коли ми повернулись зі Стамбулу, приїхав Борис Джонсон до Києва і сказав, що ми взагалі нічого не будемо з ними підписувати і давайте будемо просто воювати".

Нагадаємо, керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній завив, що війну в Україні можуть заморозити, а за кілька років знову відновити її.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ