У Верховній Раді у першому читанні ухвалено закон у рамках реформи фінансування вищої освіти. Він вводить покращене держзамовлення на фахівців, гранти для студентів та можливість здобути безплатну додаткову освіту.
Законопроєктом, який сьогодні підтримали 236 нардепів, вноситься низка змін до чинних в Україні законів про вищу освіту.
"Це про принцип "гроші ходять за студентом" та гнучку систему співфінансування від держави. Зокрема, будуть гранти, які повністю та частково покривають навчання", - прокоментував документ міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
За його словами, абітурієнти матимуть більшу свободу при виборі вищого навчального закладу, оскільки розшириться перелік міст, де можна поступити на бюджет. Також це сприятиме конкуренції вишів у боротьбі за потенційних студентів.
Михайло Федоров назвав цю законодавчу ініціативу "геймченджером" для системи вищої освіти в Україні.
Законопроєкт передбачає покращення прогнозу потреби у кадрах на ринку праці. Це спростить формування держзамовлення на випускників вишів. Також документ встановлює перелік громадян, які зможуть безплатно здобути другу вищу освіту – це оплачуватиметься місцевими чи державним бюджетами.
Зміни також вносяться до статті закону, яка регламентує працевлаштування випускників вишів, на яких надійшов запит від роботодавців. З такими студентами укладатимуться трудові договори.
Міносвіти вже вивчає ринок праці, щоб надати абітурієнтам вичерпну інформацію щодо затребуваності тієї чи іншої професії. Зокрема, названо спеціальності, які будуть найпопулярнішими в Україні через п'ять років.
У нашій країні збережеться державне замовлення на низку професій, попит на які не підлягає сумніву.